534 Art. 11. De vervallenverklaring van den militairen stand of van de betrekking van militairen geëmploieerde heeft van rechtswege ten gevolge ontzetting van het recht om ooit weder bij de gewapende macht te dienen of eene betrekking van militairen geëmploieerde te bekleeden. De vervallenverklaring heeft bovendien de gevolgen, bij art. 9 aan de cassatie met ontzetting verbonden. Art. 12. De ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militaire geëmploieerde te dienen, wordt uitgesproken voor den tijd van minstens drie en hoogstens vijf jaren. Zij heeft van rechtswege teu gevolge de opheffing van de bestaande dienstbetrekking of het ontslag uit de betrekking van militairen geëm ploieerde, door den veroordeelde bekleed. Zij heeft bovendien de gevolgen, bij art. 9 eerste lid, aan de cassatie verbonden. De hij het vonnis bepaalde termijn loopt niet voor het uiteinde van den duur der hoofdstraf. Art. 13. De degradatie bestaat in het terugbrengen van een onder officier tot den stand van soldaat. De gedegradeerde kan bij goed gedrag op nieuw voor bevordering in aanmerking komen. De degradatie kan door den militairen rechter worden uitgesproken bij alle veroordeelingen tot de straf van militaire detentie of tot correctioneele gevangenisstraf, wanneer hij van oordeel is, dat de veroordeelde ter zake van het gepleegde feit ongeschikt is om den graad van onderofficier te behouden. Art, 14. Bij veroordeeling van een minderen militair tot de straf van militaire detentie, ter zake van eenig misdrijf tegen de dienst of de su bordinatie of van herhaalde desertie, kan de rechter bepalen, dat de ver oordeelde na zijn ontslag uit de detentie zal worden geplaatst in eene klasse van militairen, aan eene gestrengere krijgstucht onderworpen, voor een tijd bij het vonnis te bepalen, niet te boven gaande een jaar. Art. 15. Wanneer een militair tot correctioneele gevangenisstraf zon der de in art. 12 vermelde ontzegging of tot militaire detentie is veroor deeld geweest, wordt de tijd zijner hechtenis, ook der preventieve, niet als diensttijd medegerekend. Het zelfde geldt ten opzichte van den tijd, in de klasse van militairen, aan eene gestrengere krijgstucht onderworpen, doorgebracht. Art. 16. Behalve in de bijzondere gevallen, waarin de poging tot een militair misdrijf bij het Crimineel Wetboek strafbaar is gesteld, is deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 459