555 Het verdient overweging of de plaatselijke commandant in zulke ge vallen de beschikking over de woningen niet liever moest terugnemen. Reëngagementen van gepasporteerden bij het Indische leger. Reeds geruimen tijd met garnizoensdienst belast zijnde, heb ik uit den aard mijner betrekking reeds menig soldaat, wiens tijd van dienst ver streken was, voor reëngagement moeten keuren en daar ik hierbij soms wel eens voor moeilijkheden stond, zoo gaf mij dit aanleiding, hierover de onder volgende regels te schrijven. Is de officier van Gezondheid, wanneer hij zitting neemt in eene ge neeskundige commissie, tot keuring en afkeuring van manschappen, steeds bedacht op simulatie de garnizoensdoctor verkeert, bij reëngagementen, juist in het tegenovergestelde geval en moet bedacht zijn op dissimulatie. Bij een streng en nauwkeurig onderzoek zal hij zelden gefopt worden, te meer wanneer hij eenigen tijd in het garnizoen is, want dan begint hij ten langen laatste al de manschappen en hunne gebreken te kennen. De manschappen weten echter ook wel, als zij het een of ander gebrek hebben, waarmede zij wel is waar hunne dienst doen, doch waarmede zij zich ziek kunnen melden, als het in hunne kraam te pas komt en zich desnoods zouden kunnen laten afkeuren, dat de doctor daarmede bekend is. Komt nu hun diensttijd te expireeren en zijn ze bevreesd, dat ze niet tot een reëngagement door hem zullen worden toegelaten, dan vragen zij eenvoudig paspoort, b. v. van Makassar naar Batavia of omgekeerd. En hier komen we nu op de moeilijkheid. Op de morgenvisite wordt ons iemand in burgerkleeren gepresenteerd, die zich wenscht te engageeren. Bij inzage der stukken blijkt, dat het een gepasporteerd soldaat is en hij voor eenigen tijd, b. v. eene maand, van eene andere plaats, zoo als Batavia, is gekomen om te Makassar met paspoort te gaan. Hij heeft hier dan ook zijn paspoort ontvangen en meldt zich nu weer aan. Op zijn paspoort staat: „Zou, indien hij het gewenscht had, tot een reënga gement zijn toegelaten." De man in quaestie is voor den garnizoensdoctor een vreemdeling. Waarom heeft hij zich niet in zijn vorig garnizoen gereëngageerd P 't Is toch duidelijk, dat de man de dienst niet voor goed wilde verlaten? De redenen, waarom hij paspoort gevraagd heeft, kunnen de volgende zijn 1° hij wil zijne negorij eens terugzien en maakt dus op kosten van het Gouvernement daarheen een reisje;

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 480