BOEKBESCHOUWING. De Militaire Gids. Onder hoofdredactie van F. H. BoogaardKapitein der Artillerie. Ie aflevering. Haarlem, De erven F. Bohn, 1882. Op den vijftigsten geboortedag van „De Militaire Spectator, Tijdschrift voor het leger in Nederland en dat in de overzeesche bezittingen", maakte een nieuw militair orgaan zijne opwachting bij het Nederlcmdsche leger. Dat het halve eeuwfeest van Rijneveld's stichting plechtig gevierd zoude worden; dat de Generaal Weitzel, de tweede bestuurder dier stichting, daarbij de aangewezen feestredenaar zoude zijndat men van hem verwachten mocht, dat hij zich op eene waardige wijze en in sierlijke bewoordingen van die zoo vereerende taak zoude kwijten; dat alles is uit het eerste opstel der eerste aflevering van den loopenden jaargang van dat tijdschrift duidelijk gebleken. Er zijn redevoeringen, die, kieschheidshalve, niet gecritiseerd mogen worden. Behoort daartoe ook Generaal WeitzeVs feestrede? Neen. Zij° is publiek domein geworden. Wij mogen dus tegen die rede onze bedenkingen mededeelen. Wie vijftig jaren oud geworden is en eene eervolle loopbaan achter zich heeft, is, in den regel, niet zonder gebreken gebleven. Yoor de gebreken van den Militairen Spectatorniet in zijne jeugd, maar op rijperen leeftijd, is 's Generaals oog gesloten gebleven. Waarom? Het had o. i. zijn nut gehad, nu het eenmaal zoo gevierde tijdschrift van den bekwamen en zoo veelzijdig ontwikkelden Van Rijneveld in een ander Nederlands,:h militair orgaan een niet te minachten mededinger op het gebied der militaire litteratuur zoude krijgen, flink en openhartig mede te deelen, welke die gebreken zijn. Uit den mond van Generaal Weitzel zoude men die mede- deeling zonder geraaktheid hebben aangehoord. Want gebreken kleven er aan den Militairen Spectator van den tegenwoordigen tijd; dit zal de Generaal niet kunnen ontkennen; geene kleine gebreken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 484