561 - Het woord concurrentie vatte men in de goede beteekenis op; want wij zijn geheel vreemd aan het denkbeeld, dat achter eene zoo bescheiden en goedkoope uitgave als die van den Militairen Gids eene finantieele spe culatie zoude verborgen zijn. De redactie ontkent het trouwens zelve. Het tijdschrift telt per jaar slechts 20 het Indisch Militair Tijdschrift meer dan 80 vel druks en zal in Indië niet meer dan 1 kostenEr moet dus een ander motief bestaan voor de uitgave van het nieuwe tijd schrift. Dat motief moet heeten„het zoeken naar een ruimer veld van bearbeiding' voor de studielust van het officierscorps in Nederland.'''' Maar wij hebben het reeds gezegd hiervoor behoefde geen nieuw militair tijd schrift te worden opgericht! Dat veld van bearbeiding kon de Militaire Spectator immers voldoende aanbieden? Werd de algemeene deelne ming" aan dat tijdschrift grooter, het zoude zich van zelf, de voordeelen daarvan in materieelen zin genietende, langzamerhand meer en meer heb ben kunnen uitbreiden. Die algemeene deelneming" schijnt er echter in de laatste achttien jaren voor den Militairen Spectator niet grooter op geworden te zijn. Daarvoor bestaan gegronde redenen. Die redenen hier te verbergen, ware onverstandig. Te meer, omdat wij niet gaarne zouden zien, dat eerlang ook aan het leven van dit tijdschrift een einde moet komen, hoezeer wij ook, in het belang onzer officieren, de verschijning van den Militairen Gids van ganscher harte toejuichen! Weet dit tijdschrift, zoo wel in Nederland als in Indië, meer abonnés te verwerven dan het andere tijd schrift, dan zal dat niet zoo zeer aan den minderen prijs als wel aan de richting der redactie het geheim van elk tijdschrift, dat het grootste aantal abonnés weet machtig te worden moeten worden toegeschreven. De inkomsten van den officier veroorloven hem niet, zich op al de mili taire tijdschriften van zijn land te abonneeren hij kiest het tijdschrift) dat hem 't meest bevalt en zal er dan niet tegen op zien, daarvoor eenige guldens meer of minder per jaar te betalen. Van verschillende zijden zoo wel in Nederland als in Indië is ous medegedeeld, dat de Militaire Spectator in do laatste jaren niet meer in den smaak van vele officieren valt. Wij vermeenen dit aan twee oorzaken te moeten toeschrijven. 1. Het tijdschrift is geene afspiegeling van den algemeenen geest van het tegenwoordig officierscorps in Nederland. 2. Het heeft sedert 1864 moer het karakter van een tijdschrift voor officieren der technische troepen dan voor de officieren van alle wapens on diensten aangenomen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 486