566 2. een kapitein van den Generalen staf 5000 3. militair ambtenaar, archivarisB 1800 Wij missen hierbij de som voor de oprichting der afdeeling Triangulatie bij de Topographische dienst. Bij de begrooting zijn overgelegd nieuwe tableaux der formatie van het leger, «samengesteld met behulp der gegevens, die eene nauwkeurige rangschikking van alle veranderingen en besluiten, op de formatie van het leger betrekking hebbende, als de feitelijke formatie van het leger deed kennen". Volgens den Minister van Koloniën „bestaat het voorne men om deze feitelijke formatie, nadat de begrooting tot wet zal zijn verheven, op nieuw te arresteeren, waardoor voor goed een einde zal zijn gemaakt aan den toestand van onzekerheid, waarin men ten opzichte van een aantal details der legerformatie verkeerde, een toestand die voor een deel het gevolg is van de omstandigheid, dat de in 1853 vastgestelde formatie nimmer geheel tot uitvoering kwam en vergroot werd door de opeenvolgende wijzigingen dier formatie, die niet altijd in regelmatigen vorm werden gearresteerd". Plaatsgebrek verhindert ons, die formatieta- bleaux in dit tijdschrift over te nemen. In zoo verre schaadt dit niet, daar mag worden verwacht, dat zij later, eenmaal bij Koninklijk besluit gearresteerd zijnde, het leger bij Algemeene order zullen worden bekend gemaakt. Nu zij eenmaal in de begrootingstukken door den Minister zijn gepubliceerd, kunnen zij moeilijk later voor het Indisch officierscorps, even als de tableaux der formatie van 1853, geheim worden gehouden. Dit voorrecht moeten de Indische officieren niet laag schatten. Zij zullen nu méér dan voorheen te weten kunnen komen, hoe hun eigen leger eigenlijk samengesteld is. Dit zal ook hunne studiën op het gebied der legerorganisatie vergemakkelijken. Maar de arresteering der nieuwe for- matietableaux heeft nog een ander voordeel. Er zal bij het opmaken der legerbegrooting voortaan meer naar waarheid kunnen worden gestreefd. Tot dusverre bestond „niet overal de gewenschte overeenstemming tusschen de cijfers der begrooting en die der feitelijke formatie. De cijfers der formatietableaux worden nu zonder moeite weergevonden in den uitge- werkten en toelichtenden staat der begrooting." Jammer, dat de arres teering der nieuwe legerformatie zoo lang op zich heeft laten wachten. Waarin de nieuwe regeling van het militair onderwijs hoofdzakelijk bestaat, is reeds in de beschouwingen over het „Koloniaal verslag" (zie derde aflevering van dezen jaargang! gezegd. Later hopen wij op die nieuwe regeling, nadat ze bij Algemeene order afgekondigd zal zijn, te rug te komen. Ihans mag critiek voor Indiënog voorbarig worden genoemd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 491