580 Zooals uit de mededeeling in het Militair Tijdschrift blijkt, achtte de luitenant-kolonel Nauta de Chineesche bevolking in de Wester- afdeeling van Borneo geheel ongeschikt tot pikelen. Blijkbaar is daarmede bedoeld pikelen bij wijze van gepreste dienst en onder militair geleide, waartegen, blijkens het medegedeelde uit Montrado van Van Rees, bij de Chineezen groote tegenzin bestond, 't Is toch niet aan te nemen, dat de overste Nauta, die de expeditie in 1854 medemaakte, zoo' onbekend zou zijn geweest met de bevolking der Chineesche districten, dat hij niet wist, welke zware lasten de Chineesche koelies, bij goeden wil, kunnen dragen. Toen het draag vermogen van één paard, bij de berekening waarvan wordt gewag gemaakt op bladz. 45 van le deel Indisch Militair Tijdschrift 1882, werd gelijk gesteld met dat van één koelie, moet derhalve 't blijkt ook uit de geopperde meening, dat, werden de koelies gedwongen, de toch al zoo geringe bevolking zou verloopen tot grondslag zijn genomen, de vrije Chineesche koelie, gemiddeld 132 A.P. over groote afstanden vervoerende, en het pikol-paard van f 70.—zooals dat ter Borneo's Westkustna slechte verpleging en dikwijls drachtig of zoogende, in gebruik was. Dat men ter Borneo's Westkust het draagvermogen van één paard gelijkstelde met dat van een koelie, mag dus geene aanleiding geven, om, wanneer men vermeldt, dat de generaal Van Sivieten de verhouding stelde als 1 4, uit te roepen „Arme paarden". (1) Merkwaardig, als bijdrage tot de wijze, waarop men in Indië voorstel len aan de Regeering of de Chefs van Departementen, twintig jaren geleden smakelijk wist te maken, is de berekening op bladz. 45, die moest dienen om te bewijzen, dat in 1859 met 40 pikol-paarden ter Westkust van Borneo f 500 was gewonnen. Men stelt de inkomsten op f 2047,60 en de uitgaven op f 1583,44, maar laat, bij de berekening der laatsten, de kosten voor de dwangarbeiders, die de paarden moesten verzorgen, weg. Rekent men, dat er maar 10 geweest zijn en dat ieder den lande 50 cents per dag heeft gekost, 't geen zeker niet te hoog is, dan (1) Door 689 koelies minder te gebruiken, waren in 1859 bespaard 2047,60. Dit geeft f 2.97' per koelie. Ook dit bewijst, dat de koelies, die evenveel droegen als een paard, vrije koelies waren, dragende gemiddeld 132 A.P. Zie bladz. 46 I. M. T.1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 505