599 raderbaar van den officier van gezondheid de Mooij niet dikwijls goede diensten kunnen bewijzen? Gesteld dat er maar een pikol mede kon vervoerd worden en voor 't gebruik twee menschen noodig waren, dan zou al veel gewonnen zijn, omdat die menschen, trek kende' en duwende, veel minder krachtsinspanning zouden noodig hebben dan dragers, en het doode voertuig bovendien nog feen koelie zou hesparen. Bij moeielijke terreingedeelten zou men, door de koelies van twee voertuigen te zamen te voegen, deze één voor één, zoo noodig uit elkander genomen, kunnen laten dragen, om daarna den weg te vervolgen. De wegen zonden daarvoor veel minder breed behoeven te zijn, dan voor karren of wagens, zoodat voetpaden veeltijds voldoende zouden zijn. Yoor schokken, die op ongelijke terreinen het vervoer voor den gewonde bezwarend kunnen maken, zou men bij 't vervoer van vivres niet behoeven te vreezen, De con structie zou natuurlijk veel ruwer kunnen zijn dan die van de gewone raderbaar. Wellicht zou het niet kwaad zijn, dat een duizendtal voertui gen van dien aard werd aangemaakt, om bij expedities, naarmate van het gebruik, dat men zich voorstelt, dat er van zal kunnen gemaakt worden, te worden medegegeven, zij eten niet, drinken niet en beslaan, uit elkan der genomen, niet veel plaats. Ik geef mijn denkbeeld voor t geen het is, dat vaneen niet-deskundige. Meer bevoegden mogen er over oordeelen. Wat mij betreft, niet in alle, maar toch in vele gevallen, geloof ik -dat van zoo 'n middel van transport goede diensten zouden kunnen worden getrokken. X. verrichtte een goed werk, toen hij den moed had, de diensten, bij onze expedities door dwangarbeiders bewezen, in een helder dag licht te stellen. Zij verdienen dat. Tijdens de negen jaren van den Atjeh-oorlog las ik steeds met leedwezen de gedurige uitweidingen in de dagbladen over te goede behandeling dier menschen. Immers wist ik, welke goede diensten zij, altijd zoo onderworpen en gewillig, op het tooneel des oorlogs bewezen of zouden bewijzen, en lioevelen hunner daar, niet alleen door ziekte en ontbering, maar ook door 't vijandelijk vuur of zwaard sterven of gruwelijk verminkt worden, ter wijl ik door eigen aanschouwing mede wist, hoe hunne behandeling, vooral wat aangaat voeding, bijna overal, alles te wenschen overlaat Het voedingstarief is zeer voldoende, maar de spijzen worden bij aanneming

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 524