HET MILITAIR TRANSPORTWEZEN TE LAND IN INDIË. {Vervolg. Zie afleveringNo. 12, jaargang 1881.) Zeer belangrijk zijn de beschouwingen van den Kolonel der Genie Jhr De Vaynes van Brakell over de denkbeelden van den Majoor Keurenaer. Hij begint met in herinnering te brengen, dat er in vroegere jaren bij het Indische leger een bataljon 'pioniers be stond. Dit bataljon hield het midden tusschen een corps soldaten, sapeurs en koelies De kosten van dat bataljon waren belang rijk en stonden niet in verhouding tot de daarvoor bewezen diensten. Voor het zelfde geld kon men een bataljon Infanterie onderhouden of wel het corps sapeurs belangrijk uitbreiden. Daarenboven had men, volgens de toenmalige begrippen, van de pioniers te veel soldaten gemaakt, door hen te wapenen en te kazerneeren, zoodat zij langzamerhand aan hunne eigenlijke bestemming hier in Indie die van kundige koelies waren onttrokken. Daarom was het batal jon pioniers ontbonden. Die les, beweerde de Kolonel De Vaynes moest niet vergeten worden. Behoorden de koelies van het ontwerp- Keurenaer wel aan militaire tucht te worden onderworpen, men moest hen daarom nog niet bewapenen, noch kazerneeren. Men be hoorde hen tegen een handgeld van f 3 [dit werd in 1850 voor gesteld] voor den tijd van driezoo mogelijk voor zes jaren aan te werven. In tijd van vrede konden zij bij de geniewerken benut, in tijd van oorlog voor alle zoodanige diensten gebruikt worden, welke te velde aan koelies worden opgedragen. De soldij zou in geen geval meer dan 30 duiten per dag mogen bedragen. Tegen de denkbeelden van Kolonel De Vaynes had de Legercommandant, vooral wat het administratief beheer betrof, nog al bezwaren, zoodat van den Kolonel nadere voorstellen werden verlangd. Daaraan voldoen de, werd nog eens het nut op den voorgrond gesteld van de oprich ting van werkcompagniënwaarvan de Kolonel er 3 wilde hebben, Het bataljon pioniers werd in 1817 opgericht en in 1826 opgeheven. Zoo als het Engelsclie pionierbataljon bij de expeditie tegen Komassi (Zie jaarg. 1881 van dit tijdschrift.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 52