606 werking op den gestrafte. Wat hard van huid, wat meer slagen; wat zacht van huid of zwak, wat minder. Art. 35 van het crimineel wetboek voor 't krijgsvolk te lande schrijft voor, dat de straf van rietslagen zal worden uitgevoerd met taaie rieten, ter dikte van een gewonen mans kleinen vingerterwijl zij nimmer en in geen geval op den blooten rug, noch op het hemd, en ook niet alle op dezelfde plaats van den rug mogen gegesren worden. Blijkbaar gaf de wetgever van 1814 die voorschriften in het be lang der gezondheid van de delinquententerwijl met het voorschrift in artikel 43, dat het getal slagen niet in het vonnis behoefde te worden uitgedrukt, maar, tot aan een niet te overschrijden aantal, aan de discretie van off. commissarissen kon worden overgelaten, waar schijnlijk bedoeld werd, dat in den geest van Mr. Nolthenius zou kunnen worden gehandeld. Gelijke drijfveeren zullen wel hebben geleid tot het uitvaardigen der alg. order 1845, No. 2, 8, dat bij het disciplinair afstraffen met slagen een off. van gezondheid moet tegenwoordig zijnzulks volgens de wet van 28 Junij 1854 met het bepaalde doel, om te beslissen, of de patient al dan niet meer slagen kan verdragen. Ook het Koninklijk besluit dd. 8 Mei 1847, No. 73 (alg. order voor het Indisch leger 1847, No. 5, 8) dat de slagen niet meer op den rug- maar op de billen moeten worden gegeven, en de veroordeelde, met de broek gekleed en de beenen bij elkander gebonden, moet liggen op een bos stroo of ander veerkrachtig lichaam, zal wel in het belang der gezondheid van den delinquent genomen zijn. Niet minder zal dit het geval zijn geweest met het voorschrift, vervat in het G. B. -dd. 12 Mei 1851, No. 102, dat de rietslagen, zonder tusscheupoozen, welke de straf vermeerderen, zullen worden toegediend en dat manschappen, die de geheele straf volgens den tegenwoordig zijnden officier van gezondheid niet kunnen verduren^ later niet tot het ondergaan der ontbrekende slagen zouden worden gedwongen. Eenige jaren geleden werden de rietslagen bij de korpsen afge schaft en alleen behouden bij het strafdetachement te Klatten, later ook te Ngawie (1). Weder werden voorzorgen genomen in het (1) „Wij zouden de voorkeur geven aan strat'detachementen in ieder der verschillende

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 531