607 belang van de gezondheid der patiënten. Ze zijn te vinden in art. 20 der alg. order 1874, No. 58, gewijzigd bij alg. order 1877, No. 10, en komen overeen met die, vroeger genomen ten aanzien van solda ten, die, in de 2e klasse van discipline geplaatst, rietslagen moesten ontvangen; dit ook, wat betreft de bepaling, dat de straf zooveel mogelijk moet worden gevolgd door 24 uren eenzame opsluiting^ welke evenals die, dat bij afstraffingen een officier van gezondheid moet tegenwoordig zijn, ook voor het militair huis van arrest bestaat. Ziedaar 't geen gedaan is, om te voorkomen, dat de straf van rietslagen, toegepast op militairen, noch in mishandeling zal ont aarden, noch hunne gezondheid zal benadeelen. Bestaan dergelijke voorschriften daar, waar het geldt rottingslagen op te leggen aan veroordeelden door den burgerlijken rechter, dan wel aan inlanders, die, na vervallenverklaring van den militairen stand, tot het ondergaan van dwangarbeid, aan de civiele autoriteiten zijn overgegeven Bij art. 1 van staatsblad 1866, No. 15, werd de straf van rot tingslagen in Nederlandsch-Indië afgeschaft, behoudens de uitzonde ring in art. 2, luidende als volgt: „Tot het handhaven van orde en tucht onder veroordeelden, kan „die straf, totdat daarin anders zal zijn voorzien, op veroordeelde „mannen worden toegepast, tot een getal van hoogstens twintig slagen. „De straf wordt ondergaan binnen de gevangenis, in tegenwoor digheid van het hoofd van het plaatselijk bestuur of van een daartoe „door hetzelve aan te wijzen ambtenaar. „Het hoofd van plaatselijk bestuur of de ambtenaar, die hetzelve „vervangt, is bevoegd en verplicht, de strafoefening te doen ophou den en het aantal slagen niet ten volle te laten toebrengen, indien „hij van oordeel is, dat de verdere tenuitvoerlegging der opgelegde „straf de gezondheid van den veroordeelde in gevaar zal brengen." (Slot volgt.) „militaire afdeelingen op Java en der gewestelijke militaire commandementen op de „buitenbezittingen". Zie: „Indisch Leger"; „Rietslagen"Bataviaasoh Handelsblad 1870.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 532