613 den eersten tijd, feitelijk, wat betreft kennis der Indische administratie en der Indische toestanden, bun minderen waren. De lezing, welke de Heer K. geeft van art. 6, in verband met de artikelen 26 en 27 van meergenoemde «Regeling", behoeft na het vo renstaande zeker wel geen nadere wederlegging. Ook hier geeft de geachte schrijver aan de woorden: overgeplaatst in rang en anciënniteiteene uitlegging, welke nooit in de bedoeling kan gelegen hebben. Ook de dan volgende vergelijking tusschen twee officieren van het zelfde examen, A. en B., waarvan A, de oudste is en beiden bij het Indische leger worden overgeplaatst in rang en anciënniteit, doch waarvan B. vroeger vertrekt dan A., gaat mank aan het euvel, dat niet in het oog wordt gehouden, dat, na bevordering, niet in de eer ste plaats de datum van aanstelling tot officier, doch wel de hoogere rang in aanmerking komt voor de superioriteit. Ware A. in Indië gekomen, vóór dat B. tot len Luitenant werd bevorderd, dan zou A. in de ranglijst zijn geplaatst hoven B., omdat hij ouder officier wasnu echter A. in Indië kwam, nadat B. zijn meerdere in rang was geworden, ging het niet aan, nu in het besluit niet uitdrukkelijk vermeld was, dat A. overging met bevordering tot len Luitenant, hem te plaatsen boven B., die in tusschen le Luitenant en dus zijn meerdere geworden was. Dit zijn de kansen, aan eene vroegere of latere overplaatsing verbonden, zooals de Heer Kiev) en anderen tot hun voor- of na deel ondervonden. Wat steller der brochure verder zegt omtrent de Heeren Kroeze Van cle Few, De Sauvage en Bezemeris minder juist. Het eenige onderscheid tusschen hunne plaatsing in de ranglijst en de herplaatsing van de Heeren Soethrood PiccaardJautze, Venneer Van Oosterzee en Kits van Heijningen is hierin gelegen, dat eerstge- noemden, bij hunne benoeming tot 2en Luitenant-kwartiermeester bij het Nederl. Indische leger, onmiddellijk een zelfde plaatsing in de rang- Waarschijnlijk ten einde nog meer verwarring te voorkomen, is de redactie der vroeger gebezigde uitdrukking: „overgeplaatst in rang en anciënniteit", thans gewij zigd; althans in de N. R. mailcourant van 4 Januari 1882 lezen wij, instede van die woordenX. N. overgeplaatst in zijn rang en ouderdom „in dien rang."

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 538