42 te stationeeren te BataviaWillem I en Soerabaja. De kosten moesten echter bestreden worden uit de voor de buitengewone genie- werken toegestane fondsen. Dit laatste schijnt de oorzaak geweest te zijn dat de overigens zoo als later nog blijken zal zoo vele goede denk beelden bevattende voorstellen van den Kolonel De Vaynes dooi den toenmaligen Legercommandant, die beweerde, dat de Genie bet denkbeeld scheen aan te kleven, dat aan de buitengewone forti- ficatiewerken ten eeuwigen dage zoude gearbeid wordengedeponeerd werden. De krijgsverrichtingen ter Wester afcleeling van Borneo werden in 1853 zeer belemmerd, niet alleen door gebrek aan troepen, maar vooral door gebrek aan koelies voor het vervoer van vivres en munitie. De bestorming van Montradode beslissende slag, moest worden uitgesteld tot dat een voldoend aantal koelies van Java of Madoera waren aangevoerd. Toen kwam weder de overtuiging boven, dat ernstig onderzocht moest worden, wat te doen zoude zijn om het Indische leger tijdens een oorlog met een buitenlandschen vijand en tijdens eenige expeditie van een voldoend aantal koelies te voor zien. Wat het Legerbestuur toen aan de Regeering heeft voorgesteld, is ons niet bekend. Later wilde zij hebben, dat de Legercomman dant zijne gedachten zoude laten gaan over eene gedwongen lichting van koelies onder de Inlandsche bevolking van den archipel dan wel over het vervangen der Madoereesche Barisan-cavalerie en Bari- san-pioniers door corpsen gewapende dragers. Zoolang geene aanzien lijke sommen voor eene behoorlijke organisatie van het transport wezen worden toegestaan, zal eene gedwongen lichting onvermijdelijk zijn. De hoegrootheid dier sommen kon men toen reeds bij bena dering opgeven, want het was gebleken, zeide men, dat om het transportwezen van Java alleen, in verband tot de defensie, te regelen, het volgende materieel noodig werd geacht: 1200 wagens, 1200 geleiders en 2400 trekossen. Die geleiders en trekossen in tijd van vrede te onderhouden, werd beweerd, zoude niet alleen boven onze finantieele krachten gaan, maar zélfs in strijd zijn met de in Europa omtrent de organisatie

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 53