617 - onmisbaar zijn. Nu bestaat er geen enkele leiddraad, om het vroe ger geleerde te onderhouden en zich tot het houden van theorie met minderen voor te bereiden. Bij inspectiën wordt dikwerf de bemer king gemaakt, dat het kader niet op de hoogte is van het gedeelte der Artillerie, waarvan de kennis voor heu verplichtend isdoch wie is daarvan de schuld? Mocht de Chef van het wapen der Artillerie er toe overgaan, om een handboek te doen samenstellen, zoo geven wij in overweging, een handboek voor de bereden artillerie en een handboek voor de ves ting- en kust-artillerie te doen vervaardigen, in den geest der Oos- tenrijksche handboeken. Voor het gebruik zal deze splitsing veel gemak opleveren. Elk onderofficier en korporaal bij de bereden- of vesting-artillerie zal dan weten, wat er van hem wordt gevorderd. De samenstelling dezer handboeken zal o. i. geene bezwaren kun nen opleveren en ook spoedig kunnen plaats hebben. Wanneer bijv. voor het handboek voor de bereden Artillerie twee kapiteins in com missie werden benoemd, zoo mogelijk een der veld- en een der berg- artillerie, en aan die commissie de last werd gegeven, dat het hand boek binnen zes maanden gereed moet zijn, zoo zouden we binnen betrekkelijk korten tijd in het bezit kunnen zijn van een voor het kader zeer noodig boekwerk. Verder wensch ik met een paar woorden de aandacht te vestigen op den toestand der aanwezige reglementen. In den laatsten tijd zijn tal van Maleische reglementen in druk verschenen, die niemand ech ter ooit in handen neemt, daar de taal van dien aard is, dat zelfs het Inlandsche kader haar niet verstaat, terwijl daarentegen noodza kelijke wijzigingen in bestaande reglementen achterwege zijn gebleven. Wel is het ons bekend, dat de kanonnierscholen voor 8cm Veld en Berg op het oogenblik worden omgewerkt, doch had dit, volgens onze meening, reeds lang moeten plaats hebben, daar nu binnen zeer korten tijd nieuwe ontstekings-middelen bij de batterijen aanwezig zullen zijn en de bestaande reglementen nog zijn bewerkt volgens de vroeger bestaande munitiën en ontstekings-middelen. Daarenboven zijn de kanonnierscholen voor 8cm Berg sinds jaren niet meer verkrijgbaar en heeft men waarschijnlijk bij enkele berg-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 542