618 batterijen bijna geen enkel dergelijk reglement meer voorhanden. Dat een dusdanige toestand eeu nadeeligen invloed op de oefening heeft, behoeft niet nader te worden toegelicht. Volgens onze meening moet, hetgeen nu in de kanonnierschool van 8cm Berg en 12<m Mortier achter het eigenlijke reglement voorkomt (zie bladz. 58 t/m 102) daaruit vervallen, daar deze voorschriften niet in een reglement, maar wel in een handboek hun plaats moeten vinden. Wenschelijker zou het zijn, in de plaats daarvan, in het reglement op te nemen, het op- en afladen van het materieel op draag- dieren en de manoeuvres de force, die met het materieel kunnen voorkomen. Misschien zal de lezer zeggen, dat die reglementen spoedig onnoo- dig zullen worden door de invoering der stalen achterlaad-batterijen. Wij zouden de eersten zijn, om zulks te wenschen, doch hebben wij, op zeer goede gronden, weinig hoop, dat genoemde batterijen voor 1884 bij de geheele veld- en bergartillerie in dienst zullen wor den gesteld. Het komt ons daarom wenschelijk voor, dat de bestaande berg- batterijen, die bij onze overzeesche expedition nog zeer gewichtige diensten kunnen bewijzen, in goeden staat worden gehouden en alles wordt aangewend, om het daarbij ingedeelde personeel zooveel mo gelijk te oefenen. Ten slotte vestigen, wij nog de aandacht op de noodzakelijkheid, om een batterij school le en 2e gedeelte voor de bergartillerie te doen samenstellen. Nu wordt geëxerceerd volgens de gelijknamige regle menten der veldartillerie, doch is dit, volgens onze meening, zeer verkeerd. Vele bewegingen, die in deze reglementen voorkomen, kun nen met bergbatterijen niet goedschiks worden uitgevoerd en zouden derhalve moeten vervallen, terwijl andere voor vereenvoudiging vat baar zijn. Tevens zou dan in het 2e gedeelte der batterijschool de zevende les aan eene geheele herziening moeten onderworpen worden, daar de hier gegeven voorschriften voor veel verbetering en aanvul ling vatbaar zijn. Dit laatste geldt uit den aard der zaak ook voor de veldartillerie. Ook de tiende les zou belangrijk moeten gewijzigd worden, daar breed spoor alleen bij de Ned. Ind. spoorwegmaatschappij in de 2e militaire afdeeling en verder overal smal spoor bestaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 543