43 der in tijd van vrede onderhouden wordende levende strijdkrachten. Er is nog geene mogendheid geweest, waarvan al het materieel voor den Trein reeds in vredestijd bespannen is. Altijd is daarmede tot het laatste oogenblik gewacht, omdat, afgescheiden van de kos ten, elk werkpaard even goed militaire voertuigen als wagens van particulieren kan trekken. Wordt het leger op voet van oorlog verklaard, dan worden die paarden, enz., van de bevolking des lands tegen betaling gerequireerd. Deze handelwijze, waartegen in jEuropa geene bezwaren bestaat, kan ook in Inclië worden toegepast. Zonder dwangmiddelen kan men in Indiêin vredestijd, geen voer- wezen onderhouden, zoo als vereischt wordt, tegen Europeesche vijan den ageerende. Zelfs het onderhouden van een voldoend getal vrijwillige koelies voor binnenlandsche oorlogen of expeditiën was niet uitvoerbaar. Het denkbeeld van den toenmaligen resident van Soe- rabaja om de vorsten van Madoera een bepaald aantal koelies in tijd van vrede te laten onderhouden, lachte den toenmaligen Legercomman dant daarom zeer toe. Aan die vorsten zou daarvoor in vredestijd f 1,50 per maand en per koelie moeten worden uitbetaald! Wan neer de Madoereesche koelies, even als in 1849 naar Bali, te velde werden gezonden, zouden zij geheel door het Gouvernement bezol digd, uitgerust, gevoed en verpleegd worden. Voor expeditiën werd een corps van 1500 koelies voldoende geacht. Dezen zouden het Gouvernement in vredestijd niet meer dan f 45000 kosten. Die uitgaaf zoude, zoo als men meende, grootendeels zonder bezwaar voor den lande kunnen gedaan worden, wanneer de vorsten slechts tot eene opheffing hunner Cavalerie en Pioniers der Barisan waren te bewegen. Maar zij opperden bezwaren en te recht voor hen, die bekend zijn met de geschiedenis der Madoereesche barisan. Ook de verschillende hoofden van gewestelijk bestuur, die omtrent eene gedwongen lichting der Inlandsche bevolking voor koeliediensten ten behoeve van het leger gehoord waren, opperden tegen dat- denkbeeld eenstemmig hunne bezwaren. Schending der adats was één daarvan! Door die advie zen ontmoedigd, kwam men langzamerhand tot de overtuiging, dat pikolpaarden en karren het doelmatigste transportmiddel voor Indië mogen worden genoemd. Het Legerbestuur stelde daarna voor, nogmaals proeven te nemen

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 54