45 ad f 957,60, eene waarde vertegenwoordigende van f 25372,10. Gedurende den overtocht waren 140 paarden gestorven. Elk nog levend pikolpaard kostte derhalve, na aftrek van het nadeelig saldo voor die 140 paarden, ongeveer f 70. Oppervlakkig beschouwd, waren de omstandigheden niet geschikt, andermaal den toevoer van pikolpaarden wenschelijk te doen schijnen. Ten einde tot eene goede conclusie te geraken, mocht men echter vooral de ongunstige om standigheden niet uit het oog verliezen, waaronder de eerste aanvoeren hadden plaats gehad. Bij aankomst van de eerste transporten was wel is waar op de verschillende stations in de eerste stalling voorzien, maar deze was over het algemeen niet overal op die wijze ingericht als tot eene goede verzorging en oppassing van paarden vereischt wordt. Die goede verzorging was dubbel noodig geweest, omdat de meeste paarden ziek en zeer verzwakt aankwamen. ^Niettegenstaande later de meeste zorg werd betracht, stierven er spoedig een groot aantal, hetgeen nog aanmerkelijk toenam, toen in 1856 en 1857 in Koelor eene epizoötie uitbrak en er zich over het algemeen vele gevallen van droes voordeden, waardoor menig paard stierf of dood geschoten moest worden. De verandering van lucht, voedsel, drink water, gepaard met eene destijds, door gebrek aan personeel, onvoldoende oppassing, alles samen genomen, zal ook wel veel tot de groote sterfte hebben bijgedragen. Daarenboven waren toen de wegen nog slechts half voltooid of waren zij er in het geheel nog niet. Als laatste en meest afdoende reden werd nog vermeld, dat de meeste aangevoerde paarden oud en zwak waren. Berekeningen om aan te toonen, dat de pikolpaarden, door het uitwinnen van koelieloonen, vóór- of nadeelig zijn geweest voor het Gouvernement, konden uit gebrek van aanteekeningen niet gemaakt worden. Gedurende het jaar 1858 hadden echter 60 pikolpaarden eene uitgave aan koelieloon bespaard van f 3171. Daarop werd de volgende berekening gebaseerd: 60 nieuwe pikolpaarden ad f 70 kostenf 4200, Hiervoor wordt per jaar betaald aan onder houd, stalling, harnachement, enz2000, Winst per jaar aan koelieloon„3171, Zie Monitor „Indische militaire belangen, enz". V. Eene militaire stoeterij voor het Indische leger,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 56