653 herziening. De illnsie van vroeger, dat men gebrekkige wetten alleen radicaal herzien moet, is bij mij geweken. Ik ben dus niet in het al gemeen tegen dergelijke herziening gestemd. Partiele herziening heeft echter ook haar grens. In beginsel, ik zeg niet dat ik het beginsel hier toepassen zal, in beginsel ben ik hot eens met den geachten afgevaardigde uit Zutphendat het niet rationeel is, waar het geheel slecht is, een gedeelte te herzien. En nu hebben wij hier te doen met een onderwerp van wetgeving, dat ik zonder eenige aarzeling een stal van Augias noem, en zulk een stal wordt niet schoon als men dien gedeeltelijk schoon veegt: er blijft eene vuile boel. Vooral na hetgeen de vorige geachte sprekers reeds gezegd hebben, acht ik het niet noodig het betoog te leveren, dat onze geheele militaire strafwetgeving niet deugt. Het feit alleen dat zij langer dan eene halve eeuw bestaan heeft, duidt genoegzaam aan, dat zij verouderd is. Maar reeds toen zij werd ingevoerd, deugde zij niet. Men zou kunnen volstaan met te wijzen op art. 17 van het strafwetboek voor het leger, eene bepa ling, die eene der fundamentele beginselen van het strafregt schendthet beginsel, dat geen feit strafbaar is, als eene voorafgaande strafwet dat feit niet strafbaar verklaard heeft. En zien wij nu wat de Memorie van Beantwoording dienaangaande zegt, dan Habemus reos confitentes. De vorige Ministers van Justitie en Oorlog zeggen: Het is volkomen waar wij beamen al het kwaad, dat van art. 17 gezegd wordtmaar wij kunnen er niets aan doen; als wij art. 17 uit het wetboek wegnemen, stort het geheele gebouw in. Het doel dezer ontwerpen is voornamelijk de lijfstraffen bij de marine af te schaffen; bij het leger worden ze eigenlijk slechts formeel afgeschaft, want facto bestaan zij daar niet meer. Dat doel om de lijfstraffen bij de marine af te schaffen juich ik toe, en ik erken tevens dat die afschaffing andere wijzigingen noodig maakt, wegens het verband waarin de straffen, die do lijfstraffen vervangen, staan tot het geheele strafstelsel van het militair strafwetboek. "Wie intussehen in beginsel zijn tegen partiele verbetering van een absolut slecht geheel staan, dunkt mij,- voor deze'twee vragen: in de eerste plaats, of de partiele verbetering op zich zelve goed is P En in de tweede plaats, wanneer zij goed is, wat dan zwaarder moet wegen óf uitstel van de verbetering tot het geheel herzien -wordt, of invoering van de verbetering, maar met bestendiging overigens van eene vicieuse wetgeving Ik heb reeds gezegd, dat ik van oordeel ben, dat ik mij in het algemeen

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 578