EOEKBESCHOÜWING. De telegraaf en luchtballon in den oorlog. Proeve eener handleiding tot de kennis der militaire telegrafie en luchtvaart en hare toepassing, voornamelijk in de oorlogen, die sedert 1859 gevoerd zijn geworden. [Met drie uitslaande platen]. Door C. P. J. van Vlierden, Kapitein bij het 2e Regiment In fanterie. Heusden H. Wuijster. 1881. Na eene inleiding en opgave van bronnen, bespreekt de Schr. in: Hoofdstuk I. De ontwikkelingsgeschiedenis der telegrafie in het algemeen. II. De militaire telegrafie. III. Eenige der voornaamste toestellen en stelsels van elektri sche, optische en akoustische telegrafie, voornamelijk tot mili tair gebruik dienende. IV. De organisatie van den veldtelegraafdienst in verschillende legers. v V. Het gebruik van den telegraaf in de jongste oorlogen. YI. De luchtballons en luchtvaart. VII. Het gebruik van den luchtballon in den oorlog. Het is den Heer v. Yl. als eene verdienste aan te rekenen, dat hij mi litaire telegrafie en luchtvaart, als verwante onderwerpen, in één bestek heeft samengevat. Inleiding en Hoofdstuk I geven geene aanleiding tot bijzondere opmer kingen. Tegen eenige punten van Hoofdstuk II hebben wij echter bedenkingen, /oo staat er b. v., dat de elektrische telegraaf wordt verdeeld in hangende en liggende lijnen; wij vinden die uitdrukking weinig nauwkeurig. Beter ware het o. i. te zeggenBij de elektrische telegrafen onderscheidt men de stationsinrichtingen en de lijnen; de lijnen kunnen zijn hangende of liggende. Verder wordt de telefoon door Schr. gerangschikt onder de akousti sche telegraten. Dit is niet te verdedigen. De telefonie is een tak der electrische telegrafie. Wat toch is het kenmerk der electrische telegrafie Niets anders dan dat de stations verbonden zijn door eenen geleider der

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 591