669 Papier en druk van het werk zijn goed; de platen op stevig papieren duidelijk. De VII Hoofdstukken beslaan 210 bladzijden. De prijs van het werk is f 1.80 in Nederland, en komt ons voor billijk te zijn. X. Tactische voorbeelden van Hugo von Hel~ vigLuitenant-Kolonel, Bataljonscomman dant van het Koninklijk Beiersche 8e Infan- terie-Regiment Pranclch. 2e omgewerkte druk, 1880. Voor Leger en Schutterij in Nederland bewerkt door A. TT. L. BadingsKapitein der Infanterie. I. Het Bataljon. Amsterdam, M. M. OU- vier. 1882. 30 voorbeelden met 90 steen drukplaten. Nagenoeg gelijktijdig met het hier aangekondigde werkje, ontvingen wij de 11° aflevering van den Militairen Spectator 1881, waarin eene recen sie van de Nederlandscho uitgave voorkomt. Die recensie is zoo deug delijk en stemt zoo geheel met onze meening overeen, dat wij eene na dere critiek van Badin/fs werk overbodig achten. Er blijft ons dus slechts over te onderzoeken, of de studie van die voor beelden eenig nut kan opleveren voor den Inclisclten officier. De officier, die geen vreemdeling is op het gebied der nieuwere tac tiek, zal hare gevechtsvormen zeer goed weten toe te passen zonder ge bruik te maken van dit receptenboekzooals Spectator zeer eigenaardig het werkje van 'Baclings noemt. Hij zal zich veeleer laten leiden door de eenvoudige, gezonde regels eener gevechtstactiek, zooals o. a. de gene raal Letoal ons die leert, waarbij alle kunstige combinatiën worden ver meden. Die schrijver zegt omtrent de bewegingen in het gevecht het volgende: „De troepen komen in actie in hunne gevechtsformatie; dat „wil zeggen, dat zij zich ontwikkelen moeten, vóór dat zij in het bereik „van het geweervuur komen. Troepen, die eenmaal in gevecht gebracht „zijn, avanceeren, retireeren of handhaven zich in eene stelling; de een voudige bewegingen voor- of achterwaarts voldoen aan alle r.oodige com binatiën. De frontveranderingen bestaan sedert lang niet meer; men ver- „krijg-t ze door onmerkbare wijzigingen in de directie; de bewegingen uit „de flank, het samentrekken en deployeeren in het vuur moeten absoluut „verboden worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 594