683 aan ééne zijde van het gemiddelde trefpunt; aangezien nu volgens de wetten der spreiding alle schoten zich op gelijke wijze vóór en achter het gemiddelde trefpunt groepeeren, is die strook gelijk aan de helft der strook, die, bij een ligging van het gemiddelde trefpunt in het midden, 70% treffers bevat. Bij een 50% lengtespreiding van 27 M. is die strook lang 42 M. (1) dus AB 21 M. Tot welke onjuiste gevolgtrekkingen de gebezigde redeneering aan leiding geeft, kan o. m. daaruit blijken, dat de strook, welke 5% treffers bevat (AD in fig 1 en AG in hg. 2), volgens fig. 1 lang is 27 21 6 M., terwijl die werkelijk lang is (zie fig. 2) BG AB 5421 33 M.voorts daaruit, dat, volgens fig. 1, het doel A ligt binnen de grenzen der 50% spreiding, hetgeen onjuist is, daar dit (zie fig. 2) gelegen is op een afstand van 21 13,5 7.5 M. van de achterste grens dier spreiding, terwijl op die strook AD (fig. 2), van 7.5 M. lengte, 10°/o treffers voorkomen. Dat ook bij onze tegenwoordige veldvuurmonden een zuiver me thodische toepassing van de regels voor het inschieten tot uitkomsten leidt, die de verwachting verre overtreffen, moet op de verzekering van kapt. B. worden aangenomenzoolang echter alle gegevens om trent de te verwachten uitkomsten met de tegenwoordige munitie ontbreken, aangaande de spreiding niets bekend is en men het tegen woordige materieel der veld- en bergbatterijen alléén kent uit de uitkomsten met de oude munitie verkregen, welke zoo bedroevend slecht zijn, dat daaromtrent in het „Beknopt Overzicht van proeven „en oefeningen, welke in de jaren 1876 78 hebben plaats gehad, „bij het wapen der artillerie van het A'. O. I. Leger" gezegd wordt, dat de betrekkelijke cijfers zóó duidelijk spreken, dat alle vertoogen omtrent de weinige uitwerking, die van het tegenwoordig veld- en berggeschut te verwachten is, overbodig zijn (2); zoolang voorts bij den tegenwoordigen opzet slechts met 100 pas tegelijk kan gecor- (1) Volgens de tafel der waarschijnlijkheidsfactoren krijgt men, wanneer—1.55 S 50 2 is, 70,4 °/0 treffers, alzoo=1.55 dus Z 27 1.55 41,85 M. 27 (2) Overbodig- is het niet, hierbij aan te teekenen, dat de batterij bergartillerie, die zich te Atjeh bevindt, de nieuwe munitie nog niet ontvangen heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 608