685 heeft ook nog liet nadeel, dat, aangezien daarmede slechts bij 100 M. tegelijk kan worden gecorrigeerd, alle kleinere correctiën moeten worden aangebracht door vermeerdering of vermindering der opzet- hoogte met deelen van de richtas, welke op den smallen achterkant zijn aangebracht; eene correctie, welke alleen uitvoerbaar is te achten op het vredesschietterrein en in zeer kalme, bedaarde oogenblikken op het oorlogsveld en bovendien het bezAvaar heeft, dat groote afstanden nauwkeuriger worden gecorrigeerd dan kleine. Zoo komen b. v. 4T°ff overeen met het verschil in opzethoogte tusschen 400 en 500 M., en 9„°0 met dat tusschen 2900 en 3000 M., en komt volgens de spreidings- schaal IJL méér opzethoogte op 500 M. overeen met een vermeer dering der dracht van 23.5 M., en op 2500 M. van 13.3 M. Ten einde aan de opgesomde bezwaren te gemoet te komen, stelt kapt. JB. voor, eene eenigszins andere inrichting van de spreidings- schaal. Wij betwijfelen echter om zeer gegronde redenen of het beoogde doel op de voorgestelde wijze te bereiken is. Dat do kolom 1 M. uit de spreidingsschaal verdwijnen kan, is duidelijk. Immers de werking van de granaat als vol projectiel is bijzaak, die als springprojectiel de alles beheerschende hoofdzaak. De bestreken ruimte van de granaat als vol projectiel, hoewel met het oog op de gestrektheid der baan van gewicht, is voor het inschie ten te velde van ondergeschikt belang; ook de kolom Y. TI. heeft men bij het vuren met granaten niet noodig. Anders is het met de kolom l°/00. Men kan, zooals de opzet tot nog toe is, niet anders corrigeeren dan met -jV deelen van de richtas en, zooals reeds werd opgemerkt, moet men niet alleen de ligging van het gemiddelde tref punt uit de waarneming der schoten bepalen, maar dit ook kunnen brengen waar men het hebben wil, en hiervoor is- de kolom onmis baar. Zooals de spreidingsschaal volgens den kapt. B. is ingericht, kan men alléén de ligging van het gemiddelde trefpunt aflezen, en moet men, om de noodige correctie te kunnen aanbrengen, op een andere bladzijde van het boekje, dat de volledige schootstafel bevat, in die voor het granaatvuur de waarde van Ijl opzoeken, terwijl men voor het granaatkartetsvuur wederom een andere bladzijde moet raadplegen. Men stelle zich de zaak als volgt voor: Een batterij neemt positie; eenige granaten slaan in de nabijheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 610