686 in en geweerkogels fluiten door de batterij. Onder zulke omstandigheden is de vereischte kalmte gewoonlijk ver te zoeken. In dien toestand nu moet de batterijcommandant, behalve het reeds zoo moeielijke waarnemen der schoten, op 2 of 3 verschillende bladzijden een boekje raadplegen. De voorgestelde spreidingsschaal bevat in 7 vertikale en 10 horizontale kolommen niet minder dan 76 cijfers. Hij moet, na gedane waarneming, in die schaal het cijfer zoeken, dat zich bevindt op het snijpunt der twéé kolommen, waarvan de eene den afstand aangeeft, waarop geschoten is, en de andere het °/0 treffers vóór het doel boven of beneden de 50°/oi en ten slotte voor het aanbrengen van de noodige correctie in de schootstafel voor het granaatvuur de kolom 1-jV opzoeken. Het komt ons voor, dat men om vergissingen te begaan, geen beteren weg kan inslaan. De zinsnede: „heeft men omgekeerd bepaald, op welken afstand „men dit punt (gemiddelde trefpunt) vóór of achter het doel wenscht, „dan leest men het daartoe vereischte treffers daar vóór of daar achter „af," vereischt eetiige toelichtingwat is de bedoeling hiervan? Wij kun nen niet beter doen dan door een voorbeeld deze vraag duidelijk maken. Het grensschieten is afgeloopen en er zal met den opzet van 1500 M. gevuurd worden. De batterijcommandant wenscht het gemiddel de trefpunt 12 M. vóór het doel te hebben; in de spreidingsschaal vindt men, dat in dit geval 70°/o van de schoten vóór het doel moe ten springen; hoe nu dit gedaan te krjjgen? Door de opset op het gevoel af (want voor een zuivere correctie mist men de basis) zoolang te wijzigen, totdat van een serie het gemilde aantal projectielen als vóór het doel springende worden waargenomen? Een andere manier is niet wel uitvoerbaarmen loopt dan eehter gevaar, nimmer ingeschoten te raken, daar dit zeker zeer lang zal duren. Het doel kan intusschen reeds verdwenen zijn of de batterij zeer ernstige ver liezen geleden hebben; het is toch te velde zaak, om niet alleen nauwkeurig, maar zeer spoedig ingeschoten te zijn. De artillerie te velde heeft twéé soorten van schootstafels noodD: 1°. een, die onder 's vijands vuur en in den regel zal worden gebruikt; 2°. een, die in bijzondere omstandigheden, b. v. door gedekt staande batterijen, of in bjzonder kalme oogenblikken, op het gevechtsveld moet worden gebezigd, en die tevens alle gegevens moet bevatten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 611