688 Na afloop van het grensschieten laat de batterijcommandant serie- schoten doen met den opzet van 2000 M. Hij heeft nn niets anders te doen dan de beweegbare liniaal zoover links uit te schuiven, dat de N op de vaste liniaal met het cijfer 2000 op de beweegbare liniaal overeenkomt. Ha de liniaal aldus gesteld te hebben; geeft hij die aan den bij hem staanden trompetter en kan nu, zonder zich met iets anders te bemoeien, de schoten waarnemen. Is dit afgeloopen en zijn b. v. 60°/0 schoten vóór het doel gesprongen, dan zegt hij tot den trompetter 60°/o; deze leest daarop, altijd als hij cijfers lezen kan, op de beweegbare liniaal het cijfer af, dat tegenover hef cijfer 60% van de vaste liniaal staat; hij antwoordt 7.5, en de ligging van het gemiddelde trefpunt is bepaald op 7.5 M. vóór het doel. Is dat niet eenvoudig? Inderdaad verwondert het ons, dat de kapt. B. over dit werktuig een betrekkelijk ongunstig oordeel velt. Immers hij zegt: dat toestel, hoe eenvoudig ook, blijft een toestel en zoo het eenigszins mogelijk is, moet het meevoeren daarvan dus worden vermeden. Ja, een toestel is het, maar eenvoudiger en practischer toestel is wel niet denkbaar. Het kan zeer gemakkelijk geborgen worden en neemt bijna geen plaats in (als liniaal is het lang 25 c. M., breed 6.3 c. M., in den schijfvorm heeft het een middellijn van 6.3 c.M.) Bestaat het vooruitzicht, dat de batterij in stelling moet komen, dan draagt de batterijcommandant het in een leêren foudraal aan een uniformknoop. Op bldz. 207 (I. M. T. H° 2, 1882) wordt gezegd, dat door wij ziging der tempeering alléén de springhoogte en de springafstand van de granaatkartets beide gewijzigd wordenen wel zoodanig, dat bij het grooter worden van den springafstand, de springhoogte kleiner wordt. Het woord kleiner moet zijn grooterdit is natuurlijk een vergissing of een drukfout. Immers, de baan dezelfde blijvende, neemt de springhoogte toe met den springafstand. Wij vermeenen er echter de aandacht op te moeten vestigeu, ter voorkoming van verkeerde gevolgtrekkingen. Omtrent het vuren op troepen achter dekkingen wordt gezegd „Is het doel door eene voorliggende aaiden borstwering gedekt „en staan de vijandelijke troepen kort achter de dekking en niet in „diepe colonnes opgesteld, dan moet van het granaatkartetsvuur niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 613