- 689 „veel uitwerking worden verwacht. Het beste is dan te trachten, „de borstwering eerst door granaatvuur af te kammen en eerst daarna het granaatkartetsvuur te openen." Wij kunnen deze meening niet onderschrijven. Kortheidshalve zul len wij hier, tot toelichting van ons gevoelen, aanhalen wat daar omtrent te vinden is in: Het hedendaagsch gevechtvan W. Roose boom, kapt. v. d. gen. staf; deel II, Het gevecht der artillerie, bladz 381. „Wat de troepen achter gronddekkingen betreft, zoo moet men „wel onderscheid maken tusschen werken met zware profielen en tirail- „leurloopgraven. „Tegen werken met zwaar profiel is het granaatschot met de ge- „middelde baan door de vuurlijn het beste. Zulke schoten veroor zaken de grootste moreele en physieke werking. Een groot gedeelte „der projectielen zal in dit geval op de kruin van de borstwering aan- „slaanhet projectiel neemt grond, steenen, enz. mede in het inwen dige der schans en springt onmiddellijk achter de- vuurlijn. Dit geschiedt dan niet om de borstwering af te kammenmaar om het „springen der granaten op de voordeeligste plaats (onmiddellijk vóór „de hoofden der verdedigers, die het banket bezetten) te doen plaats „hebben. „De granaatkartetsen kunnen ook tegen veldwerken gebezigd wor- „den, maar de uitwerking van deze projectielen heeft dan meer in „het inwendige en op de flanken plaats. „Tegen tirailleurloopgraven en vluchtige werkjes van zeer zwak „profiel biedt het granaatkartetsvuur echter nog de grootste uitwer- „kingomdat de richting der kogels van boven naar beneden is, „terwijl met granaten nagenoeg geenerlei uitwerking daarop kan ver kregen worden. Springt de granaat namelijk vóór de dekking, dan „worden de scherven door deze tegengehoudenslaat zij daarentegen „op de dekking aan, dan doorboort zij deze, maar springt eerst, „achter den loopgraaf. Door het bezigen van granaten tegen tirailleur- loopgraven kan men hoogstens enkele verdedigers treffenmaar geen „voordeel trekken uit de springwerking van het projectiel. „Hier dient echter opgemerkt te worden, dat door het vlakke der „baan van het projectiel tot den afstand van 1200 M. van de uitwer- 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 614