690 „king der granaatkartetsen op gedekte doelen geene te hooge ver pachtingen gekoesterd mogen worden." Dit laatste is oorzaak, dat in den jongsten tijd in Europa een duidelijk streven merkbaar is, om te zoeken naar middelen, om de uitwerking tegen gedekte doelen te verhoogen. Verscheidene gezag hebbende personen op artilletistisch gebied zijn van oordeel, dat dit alléén kan verkregen worden door het gebruik van lichte getrokken mortieren, die met een sterk gekromde baan bij voldoende trefkans gelegenheid geven, dicht achter dekkingen opgestelde doelen te tref fen. Een feit is het, dat in den laatsten tjjd aan het worpvuur uit getrokken mortieren van klein kaliber in Europa zeer veel aan dacht is geschonkenen onmogelijk is het volstrekt metdat de eerst volgende oorlog op dit gebied een voor oningewijden verrassende nieuwigheid zal te zien geven. Wij vermelden dit omdat alhoewel men niet weinig optimist moet zijn, om de bij onze bergbatterijen ingedeelde mortieren van 12 c. M. bruikbare vuurmonden te noemen, daar men zelfs gevaar loopt uitgelachen te worden, indien men daar bij van trefkans spreekt het bewijst, dat men verkeerd doet, aan het worpvuur in den veldoorlog in het geheel geen waarde toe te kennen. Dat bij de Fransdie artillerie voor het inschieten is voorgeschre ven, dat de batterijcommandant., met behulp van een officier en een'onderofficier, den afstand door middel van kaarten en afstandme ters tot het doel en eenige punten van het voorliggend terrein be paalt, daarna door één sectie het grensschieten doet verrichten en eerst dan de geheele batterij in stelling doet komen, zooals door kapt. B. op gezag van Dr. Carl Beckerhinn wordt gezegd, is zeer wel mogelijk. Ons komt echter die handelwijze weinig practisch voor zij zal dan ook in de werkelijkheid vermoedelijk zelden worden toe gepast. Het bepalen van den afstand door middel van kaarten is, waar dit uitvoerbaar is, zeker zeer aan te bevelen en zal wel overal geschieden; een feit is het echter, dat bij de door ons bijgewoonde oefeningen van het 4<le Fransche Legerkorps, in September 1881, de bovenomschreven handelwijze niet werd gevolgd. De batterij commandanten reden vooruit, om de in te nemen positie op te nemen en te verkennen, waarna op het gewilde oogenblik alle vuurmonden zoo spoedig mogelijk in stelling kwamen. Juist aan het spoedig in-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 615