691 nemen der positie door zooveel mogelijk vuurmonden, werd veel waarde gehecht, van afstandmeters is daarbij bepaald geeu gebruik gemaakt. Alhoewel afstandmeters soms zeer nuttig zijn, zoo heeft toch het gebruik van die instrumenten bij de artillerie te velde, met het oog op de groote zorg en den tijd, dien het eenigszins nauwkeurig be palen van den afstand vereischt, betrekkelijk weinig waarde. Bij het zoo juist schietend stalen achterlaadgeschut toch is de granaat met schokbuis de beste afstandmetereen instrument kan bij het grensschieten hoogstens een twéé- of drietal schoten uitspareu en heeft dus weinig voordeel. Bij een bergbatterij mag daarentegen geen af standmeter ontbreken; dikwijls zal men er geen gebruik van kunnen maken, doch al kan men dit instrument van de 10 maal, dat de batterij of sectie in stelling komt, slechts ééns gebruiken, dan nog is het meevoeren daarvan volkomen gerechtvaardigdeen twéétal schoten is voor een sectie bergartillerie al te veel om noodeloos te verschieten. Ziehier wat een Fransch artillerie-officier, die met een bergbatterij de jongste expeditie naar Tunis medemaakte, daarom trent mededeelt. Men schrijft aan een afstandmeter het nadeel toedat het gebruik er van tijd kost en beweert, dat 2 of 3 schoten spoediger afgegeven zijn dan het opstellen van en het meten met een afstandmeter. Maar de bergartillerie zal meermalen sectiën moeten detacheeren en 2 scho ten zijn in een land zonder vervoermiddelen en wegen voor een sec tie van veel meer gewicht dan voor een batterijbovendien gaat het in batterij komen bij berggeschut (gedragen) laugzamer dan bij veldgeschut. E. K. A. de Neve. Atjeh16 Maart '82.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 616