693 - zullen hebben) dat rijst moet zijn„witte, gezuiverd van padi en dedak, en zooveel mogelijk heel van korrel en van den laatsten oogst". Zoodra de rijst niet wit is, zoodra zij dus eene andere kleur aan het oog vertoont; zoodra padi of dedak of beide aanwezig zijn in de rijst, voldoet zij niet aan de gestelde voorwaarden. Maar wat moet verstaan worden onder de uitdrukkiug: „Zooveel mogelijk heel van korrel" Ons dunkt, dat slechts enkele gebroken korrels in de rijst mogen aangetroffen worden. "Wij hoorden wel eens beweren, dat wanneer slechts de grootste helft eener partij uit geheele korrels en de kleinere helft uit gebroken korrels bestaat, er dan geen reden tot afkeuring bestaat. Het zooveel mogelijkmoest dus beteekenen „grootendeels". Wij deelden die meening niet, ofschoon men ons bedreigde ge signaleerd te zullen worden als 's lands belang tegenwerkend en oor zaak te zullen zijn, dat bij volgende aanbestedingen hoogere prijzen zullen bedongen worden. Men wees ons op de Alg. Order No. 47 van 1862, doch zag die van 1871 No. 23 over het hoofd. Men zegge niet, dat het onverschillig isof er meerdere of mindere gebroken korrels in de rijst voorkomen. Yraagt men dit aan er varen koks, dan zal men vernemen, dat bij het schoonwasschen der rijst er enorm veel meer verloren gaat, wanneer zij uit gebroken korrels bestaat, dan wanneer zij geheele korrels bevat; dat wanneer de rijst vele gebroken korrels bevat, zij ook lichtelijk tot klonters samenpakt gedurende het kooken. In sommige streken van den Archipel geschiedt het ontbolsteren van de rijst op die wijze, dat de rijstkorrels bijna alle breken. Wij erkennendat in zoodanige streken door de aannemers moeilijk aan de voorwaarden van levering zal kunnen voldaan worden, tenzij zij de rijst van elders aanvoeren, in welk geval ook het moeilijk geconstateerd zal kunnen worden, dat zij van den laatsten oogst is; maar die omstandigheid verplicht o. i. geene enkele keuringscom missie om deze rijst, niet aan de gestelde voorwaarden voldoende, goed te keuren en aan te nemen. Zij toch, die ter goeder trouw waren en aan de voorwaarden van levering wilden voldoen, schreven

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 618