694 ■wellicht bij de aanbesteding tot een hooger bedrag in, om de rijst te kunnen leveren zooals zij geleverd moet worden, en hun werd de levering niet gegund; moet daarom consideratie van welken aard ook gebruikt worden met den leverancier, die transigeeren wil, om de meeste voordeelen te behalen? De onder-intendanten in de verschillende afdeelingen of gewesten behooren, daar waar dit noodig is, tijdig wijziging van de voorwaar den van levering aan hoogeihand voor te stellen. Verzuimen zij dit, dan kan o. i. niet verlangd worden, dat de troepenofficieren, die geroepen worden als arbiters op te treden, het gereglementeerde als ongeschreven beschouwen. De bewoordingen „zooveel mogelijk heel van korrel" zijn intusschen te onbepaald. Is het mogelijk, dat eene geheele partij rijst uit volkomen geheele korrels bestaat? Immers neen, maar o. i. belet dit niet, dat een percentage als maximum voor het getal gebroken korrels worde aangegeven. Omtrent het rundvleesch wordt eene toelichting gegeven wat ver staan moet worden onder „volwassen vee, met vet doorwassen"; maar wat gezond vleesch is wordt ons niet gezegd. (1) Wij zagen meermalen het vleesch, afkomstig van runderen, die aan klauwzeer of tongblaar geleden hadden, en wij konden aan dat vleesch niet be speuren, dat het van zieke beesten afkomstig was. Verkeert het vleesch in staat van ontbinding, dan verraadt de lucht reeds, dat het slecht is, maar er zullen toch wel teekenen zijn, waaraan men gezond vleesch kan kennen. Zouden hart, long en lever ons niets kunnen leeren? Het is hier de plaats, eene quaestie te bespreken, die in bijna alle garnizoenen tot onregelmatigheden aanleiding geeft. Ingevolge art. 5 moet het hospitaal de beste deelen der voor de gezamenlijke behoefte van troepen en ziekeninrichting geslachte beesten bekomen. Wij gunnen den zieke van harte het beste vleesch; maar is het billijk, dat de hospitalen alle achterbouten bekomen, terwijl de (1) Over het keuren van slachtvee (runderen), ten behoeve van de garnizoens menages, leze men het belangrijke opstel van den Kapit.-Intend. F. J. Hinrichs, in De Militaire Gids, le Afl. van 1882. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 619