695 troepen de voorste deelen, met dien rijkdom aan beenderen, erlangen? Kunnen de ziekeninriehtingen ook niet een groot gedeelte van de meer-beenderen-bevattende deelen voor soep en bouillon, en voor de ziekenvaders, oppassers en handlangers gebruiken? Heeft men bij de vaststelling der tarieven op de omstandigheid gelet, dat de gezonde, dienstdoende soldaat een ration van 0,37 of 0,25 KG. van de grootendeels beenderen bevattende deelen der slachtos- sen moet bekomen? Yoor de slachtossen en karbouwen is bepaald, dat zij respectievelijk 175 en 225 KG. bruto moeten wegendit vertegenwoordigt een netto gewicht van 75 KG. voor een slachtos en 100 KG. voor een karbouw. "Waarschijnlijk is het proefondervindelijk uitgemaakt, dat slachtossen en karbouwen van mindere zwaarte een minder degelijk voedsel op leveren, of wel betrekkelijk te veel beenderen bevattenanders kunnen wij niet verklaren, waarom de leverancier niet alléén naar reden van het gewicht der slachtossen of karbouwen, welke minder zwaar bevon den zijn, betaald, maar hem tevens eene boete ad 25°/0 der aan- nemings-som voor die ossen of karbouwen wordt opgelegd. De soldaat bekomt in dat geval minder degelijk voedsel en de schatkist heeft daar voordeel van. Is dat billijk? Wij hoorden wel eens beweren, dat, bij de levering van levend vee, geene koeien mogen aangenomen worden, omdat de voorwaarden van slachtossen spreken. Wij gelooven, op grond der bepaling, dat bezette runderen niet mogen worden geleverd of geslacht, te mogen aannemen, dat koeien wel degelijk daarvoor in aanmerking komen. Omtrent het brood wordt bepaald, dat het gebakken zal zijn uit tarwemeel. Is het Amerikaansche of Australische meel, waarvan brood aan den troep wordt verstrekt, tarwe-of maïsmeel Kan men dit op het oog bepalen? Of zou een chemisch onderzoek daartoe noodig zijn? Het brood moet zijn geheel wit, niet duf, goed gerezen en wel door bakken. Het mocht wel, dat men op al die eigenschappen lette bij de keuring, want meesttijds ontbreken vele tegelijk aan het brood, dat den soldaat verstrekt wordt. Het brood heeft meestal een zuren smaak. Wij hooren ons reeds toeroepen, dat de gebruikte soerie als

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 620