697 In de meeste garnizoenen wordt het brood, voor den volgenden dag benoodigd, des namiddags tusschen vier en vijf ure geleverd. Wanneer dit brood afgekeurd wordt, heeft er hei keuring plaats. Dit kan eerst in den morgenstond tegen 5 ure geschiedeu. Herhaal delijk zagen wij gebeuren, dat het brood andermaal afgekeurd werd, en dat de troep geen brood bekwam. De arbiters moeten dan door aankoop in de behoefte trachten te voorzien. Wij weten allen, dat men in de morgenuren bij parti culiere bakkers tot geene groote hoeveelheden brood kan bekomen, en is de pogingom brood van goede qualiteit elders aan te koopen, steeds te vergeefs. Wanneer de levering van het brood plaats heeft des morgens ten 10 a 11 ure, dan kan de leverancier, bij afkeuring van het ge'e- verde, nog in den namiddag van denzelfden dag ten circa 5 a 6 ure ander brood ter keuring en levering aanbieden, en wanneer hij weder betrapt wordt in te kortkoming van de aangegane verbintenis, zullen arbiters tijd kunnen vinden, om door aankoop elders te voorzien in de behoefte van den troep. Maar nu is dit schier onmogelijk. En de slotsom is alweder, dat de soldaat, zooals de levering thans plaats heeft, in het nadeel is. Hij bekomt geen brooden veelal geen surrogaaten bekomt hij dit laatste, dan geschiedt dit op zoodanig tijdstip, dat hij verplicht is ge weest, zonder een ontbijt genuttigd te hebben, dus op zijn nuchtere maag, zijn morgendienst te verrichten. Een enkele maal zagen wij, bij afkeuring van brood, voor reke ning van den leverancier Samarangsche beschuit aankoopen en ver strekken, berekend tegen 0,1 KG. beschuit voor 0,2 KG. versch brood. De broodleverancier leed hierbjj groote schademaar niet onverdiend. De arbitersdie hier hun plicht dedenliepen niettemin maanden lang rondmet eiken dag eene belasting verwachtende, hun door den onder-intendant toegezegd, omdat die aankoop van de zoo dure 8a- marangsche beschuit influencecren zou op de volgende inschrijving, Die belasting bleef intusschen achterwege. Men begreep, o. i. terecht, bij het Hoofdbureau der Militaire Administratie, dat de Alg. order No. 47 van 1862 van nul en geenerlei waarde is; dat zij te kort doet aan de rechten, aan scheidsmannen toegekend in het Civiele

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 622