699 Deze herkeuringscommissiën bestaan voor de hospitalen (vide ar tikel 6), waarbij twee of meer officieren van gezondheid aanwezig zijn, uit drie officieren van gezondheid. Hoe het mogeljjk za.l zijnbij een hospitaal met twee officieren van gezondheid, eene commissie van drie officieren van gezondheid te benoemen, is ons een raadsel. "Voor de ziekengestichren waarbij slechts 1 off. van gezh dienst doet, zoomede voor de troepen in garnizoenen waar meer dan één of slechts één officier van gezondheid aanwezig is, bestaan de her keuringscommissiën of commissiën van arbiters uit 2 officieren of onderofficieren en een off. v. gezd.en wel den officier van gezond heid belast met den garnizoensdienst. Heeft de garnizoensdoctor den tijd om dezen dienst te verrich ten? Men wil waarborgen hebben, dat de hygiëne behartigd zal worden, en die waarborgen zal men evenzeer hebben, wanneer een militair apotheker als arbiter optreedt. Maar ook deze is niet altijd voor de hygiëne er bjj noodig; want brand- en lichtstoffen zullen toch nooit als schadelijk voor de gezond heid afgekeurd kunnen worden. De officier van gezondheid is in- tusschen verplicht, wanneer de geleverde artikelen afgekeurd zijn, met de troepenofficieren en onderofficieren de verdere handelingen te ver lichten, om de troepen van het noodige te voorzien. Dit eischt veel tijd; en de zieken? Moeten zij intusschen aan hun lot worden ovenre- laten; moeten zij zonder geneeskundigen bijstand blijven, terwijl hun arts als arbiter rond rijdt of loopt, om op de goedkoopste wijze inkoo- pen te doen voor rekening van een nalatigen leverancier! „Op de goedkoopste wijze", zeiden wjj, want men vergete niet, dat. de aannemer niet in gebreke zal blijven, te informeeren, of de arbiters niet tegen lagere prijzen inkoopen konden doen, teneinde daarover hunne bezwaren te kunnen inbrengen en de Alg. Order No. 47 van 1862 te doen toepassen En hoevele Chineezen zal men niet bereid vinden, onder eede te constateeren, dat de aangekochte artikelen, bij hen, tegen lageren prijs verkrijgbaar waren "Wij hebben, evenmin als aan doctoren, overvloed aan pharmaceuten in onze ziekeninrichtingen. Door te eischen, dat de arbitrage van

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 624