- 700 - den garnizoensdoctor op den militairen apotheker zal overgaan, zouden wij van het eene kwaad in het andere vervallen. Bij de keuring van levensmiddelen is er intusschen geen genees kundige aanwezig; maar wel bij de herkeuring. Kunnen troepenofficieren of onderofficieren bij eene keuring bepalen, dat de levensmiddelen niet schadeljjk zijn voor de gezondheid van den troep, dan kunnen zij dat eveneens bij eene herkeuring, en zou het o i. voldoende zijn, bij twijfel of eenig artikel voor de gezondheid schadelijk is, het advies van een geneeskundige of apotheker in te winnen. Dan zouden de officieren van gezondheid onttrokken kunnen worden aan dezen dienst, hun oneigentlijk opgedragen. Wij zagen toch pens den officier van gezondheid belast met den garnizoen- dienst in commissie, om brandhout voor den troep te herkeuren, en, na afkeuring, in te koopen. Wel noemde hij (de arts) zich het vijfde rad aan den wagen, wèl vermeende hij, dat de andere commissieleden den zin der reglementen niet begrepen, door hem te noodzaken tegen woordig te zijn bij de inkoopen, maar hij dwaalde en begreep niet, dat de handelingen der beide andere arbiters nietig zouden zijn, wan neer hij hun geen bijstand verleende in hunne verdere verrichtingen, en dat de financieele nadeelen op hen verhaald zouden worden. Maar waarom is bij de herkeuring een geneeskundige? Wij geloo- ven, dat dit uitgedacht is, om punt 3° van artikel 6 te kunnen toe passen; waarbij voorgeschreven is, dat indien bij afkeuring van de geleverde artikelen door de arbiters, deze er niet in kunnen slagen, dezelfde soort artikelen van goede qualiteit of wel een surrogaat voor rekening van den aannemer in te koopen, zij, op de verklaring van den deskundigen officier van gezondheid, dat de geleverde waren niet schadelijk zijn voor de gezondheid van den troep, dezelve kunnen aan nemen, zonder betaling. Brand- en lichtstoffen, die dus nooit schadelijk zijn voor de gezond heid, kunnen dus aangenomen worden zonder betaling, wanneer zij aan de voorwaarden niet voldoen, en het den arbiters niet gelukt, voor rekening des aannemers de afgekeurde hoeveelheid aan te koopen. De troep bekomt alsdan niet wat hem toekomthet gevolg is, dat dan brand- of lichtstoffen voor rekening der menages moeten worden aangekocht, terwijl 's lands financiën hiermede gebaat zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 625