701 - Deze bepaling geldt ook voor de levensmiddelen, die, niet aan alle eischen voldoende, mochten aangenomen zijn, omdat zij geen schade lijken invloed zullen uitoefenen op de gezondheid van den troep. De soldaat bekomt dan slechte, of, om ons zachter uit te drukken, minder goede waar; en terwijl hij verplicht is zich hiermede tevreden te stellen, worden 's lands financiën bevoordeeld. "Wij kunnen deze bepaling niet billijk noemen. Hij, die door wan- of slechte levering benadeeld wordt (en dat is de soldaatbehoort o. i. de compensatie te ontvangen en niet de schatkist. Wij kunnen niet gelooven, dat het onbillijke dezer bepaling het eerst aan ons is opgevallen, want zij druischt te sterk tegen het gezond verstand in, maar het verbaast ons daarom te meer, dat de Militaire Intendance sedert 1873 geene termen heeft kunnen vinden, om wijziging dezer bepaling bij Legerbestuur en Regeering te provoceeren! Wij zouden, wanneer hierin verandering gebracht mocht worden, in overweging willen geven, om tevens te bepalen, dat de geldswaar de van het zonder betaling aangenomene aan de troepen zal worden uitgekeerd, om ter verbetering der menages te worden aangewend. Wij nemen voor heden afscheid van dit onderwerp. Wij zullen niet vragen, waarom de keuring en herkeuring van levensmiddelen aan troepenofficieren, maar keuring of herkeuring van andere zaken uitsluitend aan de Militaire Administratie wordt toevertrouwd. Waar- schijnlijk eischt dit 's Lands belang! Wij wijzen alleen nog op de wijze van aankoop van het benoodigde voor den troep, wanneer de aannemer geen voldoenden voorraad heeft, waarbij een andere weg wordt gevolgd, dan bij aankoop na afkeuring. De Administratie belast met den inkoop, wordt niet ter zijde gestaan door een geneeskundige. Ook ten deze bestaat dus geene consequentie. Hebben wij den vinger gelegd op eenige gebreken, onvolkomen heden of onbillijkheden; wij deden dit, omdat wij ze op onzen weg ontmoetten. Wij hebben de diagnose gesteld. Moge het geneesmiddel spoedig volgen, Mati Panari,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 626