704 Onzekerheid omtrent de wijze, waarop Java zal worden verdedigd, kan onze nasporingen bemoeielijken, maar zij mag ons niet langer tegenhouden. Het geldt hier de basis van alle oefeningen. Door de gegevens, die wjj hebben te gebruiken, is reeds veel goeds tot stand te brengen. In de eerste plaats moet in aanmerking komen, de vraag: „Hoe zal Java verdedigd worden tegen een Europeeschen vijand?" Als wij deze gegevens zóó ruim nemen, dat eenige mistastingen geen invloed uitoefenen op den werkkring der Cavalerie, dan is onbe kendheid met het defensiestelsel reeds geen groot bezwaar meer. Om tot punten van uitgang te dienen, bij het bepalen van de taak der Cavalerie, zou men, naar mijne ondergeschikte ideën, de volgende wijzen van verdediging en aanval kunnen beschouwen. A. „Het Indisch Leger wordt geconcentreerd in Midden-Java." In dit geval zal het eigen belang van de Torsten uit die streek medebrengen, om aan onze zijde te blijven en zullen wij dus ook van dien kant op eenige hulp aan Cavalerie mogen rekenen. B. „Het Indisch Leger wordt geconcentreerd in West-Java" Door Java te verdedigen uit eene centraalstelling in het midden, wordt Batavia prijs gegeven. Hiertoe zal Nederland vermoedelijk nimmer toestemming verleenen, uithoofde van de groote geldelijke offers, aan eene noodwendige verplaatsing van den bestuurszetel verbonden, terwijl wij door het niet overbrengen naar het centrum daarvan, ons direct in eene ongunstige positie zouden bevinden. Java moet dus verdedigd worden, door in de éérste plaats Batavia te beschermen. Het Indisch Leger is te zwak, om dit te doen en te gelijkertijd ook het overig gedeelte van het eiland, tegen het inbe- zitnemen door den vijand, te vrijwaren. Eene centraalstelling is alzoo noodig „in de landen om Batavia gelegen bijv.: in de Preanger Regentschappen. Deze stelling zal zóódanig moeten zijn, dat zij naar verschillende zijden front biedende, voor de verdediging uitmuntend geschikt isen dat na eene landing van den vijand in Cheribon of te TjilatjapBatavia slechts te bereiken is, na geheele vernietiging van het Indisch Leger en tevens de hoofd-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 629