51 Duizendtallen van koelies, pikolpaarden en karbouwen, in één woord al hetgeen men noodig heeft aan levende vervoermiddelen in tijd van vrede te onderhouden, om dadelijk gereed te zijn bij de landing van een Europeeschen vijand op Java, wie onzer zal thans kunnen zeggen, wat daarvoor noodig is P Wij zullen later zien, wat de Generaal Van Stvieten wilde. Ten einde de koelies, die voor de kleinere expeditiën vereisclit worden, te erlangen, zoude men, is beweerd geworden, kunnen gebruik maken van: 1. de koelies, die op de hoofdplaatsen van Java bij de verschil lende corpsen gevonden worden en daar met het grove werk in de keukens, waterhalen, reiniging van kampementen, enz., belast zijn; en 2. de koelies, die in dienst van de Genie en bij de verschillende magazijnen, arsenalen en militaire ziekeninrichtingen zijn. Het is bijna zeker aan te nemen, werd meer dan eens beweerd, dat in de behoefte aan dragers voor kleine expeditiën zoude kunnen worden voorzien, wanneer men op die koelies het boven besproken gewijzigd ontwerp- Van Rijneveld van toepassing kon maken. Men mag aannemen, dat menige koelie onder de daarbij gestelde voor waarden, door handgeld, kleeding en vrije voeding verlokt, gaarne een verband voor eenige jaren zal aangaan. Yooral zal dit het geval zijn, wanneer men de koelies, niet op expeditie zijnde, vrij laat in hunne bewegingen, d. w. z. hen niet kazerneert en hun bovendien nog de verzekering geeft, dat het Gouvernement zorg zal dragen voor de voeding van en de uitbetaling van delegatiën aan hunne vrouwen en kinderen, wanneer zij geroepen worden, op expeditie te gaan. Wat heeft de ondervinding omtrent de werving voor het tijdens den Atjehschen oorlog bestaan hebbende werkerscorps cler Genie in Atjeli geleerd Om de dienstneming bij het door ons bedoelde koeliecorps te bevorderen, zou de bepaling kunnen worden gemaakt, dat de koelies, te velde gaande, een voorschot als entrée de campagne kunnen en, te velde zijnde, dubbel tractement zullen ontvangen. Gaat men Zie de „Instructie voor liet beheer en de administratie van het korps geniewer kers te Atjehvastgesteld bij Gouvernements-besluit dd. 8 October 1878, No 8." Batavia, Oailvie Co. 1878. Dit corps werd opgeheven bij G-ouvernements-besluit dd. 21 Januari 1881, No 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 62