705 plaats tegen eene landing is beschermddan wel, dat de onmiddellijke nabijheid van onze strijdkrachten den vijand zal noodzaken, om na eene landing bij Bataviaons leger in zijne sterke stelling aan te tasten en zoo mogelijk te verdrijven. Bij eene positie om Bataviazal de vijand intusschen zich van al de hulpbronnen van het oostelijk gelegen gedeelte van Java kunnen meestermaken. Het belang van de V orsten zal nu medebrengen, om zich aan 's vij and s zijde te scharen. Op hulp aan Cavalerie van dien kant mogen wij dan alzoo niet be paald rekenen. Beschouwen wij thans de maatregelen, die de vijand kan nemen. In het geval dat het Indisch leger eene centraalstelling in Mid den-Java zal innemen, kan de vijand landen, eenige plaatsen bezet ten, zich van de hulpbronnen meestermaken en daarna met eene sterke colonne ons leger aantasten of in zijne positie berennen; of: de vijand kan zich bepalen tot het in bezit nemen van een of meer voorname plaatsen, zich daar versterken, de kusten doen blokkeeren en onze oude tactiek volgen, namelijk eene afwachtende houding aannemen, totdat de diplomatie heeft beslist, of totdat het Indisch Leger uit gebrek aan geld en aanvulling zoogoed als machteloos zal zijn. In het geval dat het Indisch Leger eene stelling in West-Java in neemt, kan de vijand bij Batavianiettegenstaande ons krachtig verzet landen en zich daar nestelen, of beproeven om die stad van de land zijde te veroveren. In beide gevallen is hij dan genoodzaakt, om ons in onze sterke positie (in de Preang er-Regentschapyen bijv.) aan te vallen; of: de vijand zal een gedeelte van het oostelijk gelegen land bezetten, zich versterken in het in bezit genomen grondgebied en eene afwach tende houding aannemen, zooals boven werd aangegeven. Hetzij nu deze, hetzij betere denkbeelden als punten van uitgang- worden genomen; men heeft voldoende gegevens, om de taak onzer Cavalerie te bepalen. Zóóver zal de werkelijkheid vermoedelijk niet verwijderd zijn, dat het vaststellen van onze diensten te velde, volgens bovenstaande be ginselen, tot eene verkeerde oefening zou leiden. 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 630