710 kaarten en vooral niet als zij op die kaarten niet geheel en al thuis zijn. Nog tal Van vraagpunten zullen te voorschijn treden, bij de be handeling van de taak der Cavalerie. Ik wensch daarom te be sluiten met nog eene opmerking. Tot nu toe trof men op alle expeditiën slechts Europeesche Cavaleris ten aan. Voortaan zullen ook Inlandsche ruiters te velde moeten optreden. Waar zullen de vrouwen van deze militairen dan blijven? Cavalerie moet zoo bewegelijk mogelijk zijnzij zal zich nu hier, dan daar bevindende troep zal meermalen des morgens niet mogen weten, waar zal worden overnacht. Vrouwen zullen, willen zij de bewegingen van de Cavalerie niet geheel verlammen, niet mogen en ook niet kunnen volgen. Moet dit den Inlander niet reeds bij het indiensttreden worden voorgehouden? Zoolang men alleen met Europeanen te maken had. was het achterblijven van vrouwen en kinderen geen bezwaar. De Inlanders echter zal men vóór den oorlog reeds gewend moeten hebben aan het denkbeeld, dat géén personen te voet mogen volgen; anders zal allicht een ontevreden geest bij hen ontstaan in een tijd, dat wij ten volle op hen moeten kunnen vertrouwen. Door mij werd alleen een oorlogstoestand op Java verondersteld, daar de ruiterij hier in hoofdzaak een uitgebreiden werkkring zal vinden. Dit sluit intusschen geenszins uit, dat zij ook buiten dit eiland met succes moet optreden. In deze gevallen zullen de gegevens, ver kregen bij het van alle zijden beschouwen van den strijd tegen den Inlandschen vijand op Javavan kracht blijven. Eerst als men al de voorgaande punten zal hebben opgelost, kan men overgaan tot het maken van nieuwe reglementen en voorschriften en dan zullen deze, hieraan kan niet worden getwijfeld, „doelmatig" zijn. Bij het eindigen van dit opstel bleek mij, dat de noodzakelijkheid van betere reglementen reeds is ingezien en tevens op grondige studie vóór het vaststellen daarvan wordt aangedrongen. Moge het bovenstaande hiertoe hebben bijgebracht. Stoltenhoff, le Luitenant der Cavalerie. Depok bij Soemedang, 20 Februari 1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 635