712 Onderstellen wij evenwel nu eens, dat wij met een Europeesehen vijand te doen hebben en dat ons vizier niet verder dan op 600 pas (378 M.) gezet kon worden, en gaan wij eens na, welken indruk het op onze soldaten zoude maken, wanneer zij tusschen de 2000 en 600 pas een vuur ontvingen, dat zij lijdzaam moesten aanzien. De vijand zou in gesloten massa's kunnen aanrukken en zjjn vuur zoude beneden de 1000 pas zoo vernielend worden, dat geen troep daaiaan weerstand zoude kunnen bieden, en op de vlucht zoude gaan alvorens een schot gedaan te hebben. Rooseboom zegt hieromtrent in zijne elementaire tactiek der infanterie: „Zoodra de voorbereidingslinie in het bereik van het vijandelijke „massavuur, d. i. op een afstand van 1000 600 Meter van den „vijand komt, zal zij genoodzaakt zijn ook te vuren maar reeds vroeger van de grens af, waar de verliezen beginnen, zal het mees- „tal reeds noodig blijken, zelf eenigermate werkzaam op te treden. „Dit soort vuur heeft zeker den schijn van munitieverspilling; „niettemin zal het, wegens zijn invloed op de eigen manschap pen, dikwijls niet vermeden kunnen worden en het verdient dan „de voorkeur boven het eigenmachtige vuur der tirailleurs, waar- „toe anders zoo licht wordt overgegaan Iets verder zegt ge noemde schrijver„Intusschen is in de laatste jaren het algemeen „gevoelen belangrijk ten gunste van het vuur op de groote af standen veranderd; meende men vroeger, dat dit vuur hoofdza kelijk munitieverspilling waszonder eenig noemenswaardig „resultaat reeds de jongste Fransch-Duitsche en voor namelijk de Rus.-TurJcsche krijg hebben duidelijk de verbazen" „de vuuruitwerking aangetoond, die de hedendaagsche geweren „tot op 2000 pas kunnen ontwikkelen als men slechts geene mu nitie spaart." Op bladz. 250. 251 en 252 wordt vervolgens nog eens op dit chapitre terug gekomen door aanhaling van eenige bladzijden uit de Tactique du Com,bat van den generaal Lewal. Zelfs von Wechmardie een tegenstander is van het vuren op groote afstanden, acht dit vuur bij de verdediging noodzake lijk. Wel zijn de Duitsche schrijvers over het algemeen voorstan ders van het vuren op korte afstandenmaar dit vindt zijne re-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 637