718 zich moet overgeven, ons rijk is hier in alle gevallen uit. Tegen zulk eenen vijand moeten wij ons dus wapenen en wee onsals wij, zoo dit tijdstip mocht aanbrekenonbeslagen op het ijs komen. Wee ons, indien wij de vorderingen, die de krijgskunst gemaakt heeft, niet weten in praetijk te brengen. De reden waarom wijIndische officierende Europeesche tactiek veelal negeeren is laat ik het leelijke woord maar noemen ge makzucht. Het is veel gemakkelijker, in den oorlog op eigen moed, doorzicht en kalmte te vertrouwen, dan vooraf de tactiek met al hare bezwaren grondig te bestudeeren. Loopt het dan de eerste maal niet goed af, dan verantwoordt men zich met te zeggen: „Het is pas de eerste keer, dat ik te velde ben." En deze verantwoording dient altijd als verzachtende omstandigheid; vooral bij een subaltern officier. Nog wordt als een reden voor het slecht schieten opgegeven: het misbruik maken van sterken drank. Volkomen waar! Er wordt veel misbruik gemaakt van sterken drank, ten minste door Europe anen. Mogen wij dan evenwel het hoofd er bij neêrleggen en redenee ren: „het misbruik van sterken drank is tegenwoordig zoo groot, „dat wij vooralsnog geene goede schutters kunnen krijgen. Laat ons „dus het onvermijdelijke voor lief nemen, onze schepen verbranden „door ons geweer ongeschikt te maken voor het vuren op groote „afstanden en ons tevreden stellen met slechte schutters." Volgens mijn bescheiden meening geeft zulk eene redeneering eene moede loosheid te kennen, die verderfelijk moet werken. Het Fransche leger was in 1871 totaal gedemoraliseerd en reeds nuna nog geen elf jaar is het geheel op zijn vroeger standpunt teruggebracht. Laat ons dit voorbeeld navolgen. Wanneer een militie- leger (dat grootendeels uit landbouwers en handwerksliedendie tegen hun zin tot den dienst geprest worden, bestaat), zich in korten tijd zóó uit zijn verval kan opheffen, kan een huurleger dat zeker. Laat ons trachtenhet misbruik maken van sterken drank tegen te gaan. Dit zal natuurlijk vele bezwaren in hebben. Er bestaan op de groote plaatsen zooveel drankholenwaar de soldatenvoor weinig geldafschuwelijken jenever krijgendat controle bijna on mogelijk is. Deze huizen moesten aan alle manschappen verboden worden en er moest streng op het nakomen dezer order gelet worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 643