719 - Zijn wij eenmaal zoover gevorderd, dat de soldaat enkel in de can- tine komt dan zijn wij een heel eind op streek. Daar staat hij on der controle van den planton, terwijl er meestal wel kameraden zijn, die een collega, welke zich te buiten gaat aan sterken drank, naar huis trachten te troonen, ten einde hem voor straf te vrijwaren. Een tweede middel om het misbruik maken van sterken drank te gen te gaan, zou mijns inziens daarin bestaan, dat men het uitbe talen der handgelden anders regelde. In Nederland krijgt een onderofficier, die zich reëngageert, 600 gulden, waarvan 100 gulden in handen en 500 gulden op liet Groot boek. Zou dit in Indië ook niet zoo gedaan kunnen worden? Een Europeesclie soldaat hier krijgt bij reëngngement zijn volle premie in handen. Hiervan besteedt hij, in den regel, een klein gedeelte voor het aanschaffen van kleeding, schoeisel, tabak enz., terwijl het overige met behulp van ware en valsche kameraden door het keelgat gejaagd wordt. Wel bestaat voor hem de gelegenheid van het spaarboekje; maar valsche schaamte weerhoudt hem en de vrees van gierig te schijnen, gevoegd bij zijne zorgeloosheid en gullen aard, maakt dat gewoonlijk het handgeld in de cautine of nog erger terecht komt. Gaat nu zulk een soldaat met paspoort, dan heeft hij dikwijls geen geld om een fatsoenlijk pak kleêren te koopen; kan hij zich, wegens zijn armoedig uiterlijk, nergens aanmelden, om naar eene betrekking te solliciteeren en zinkt hij ten laatste zoo diep, dat hij soms, als een toonbeeld van ellende rondzwervende, zijne medeburgers met bedelbrieven lastig valt. Dat het waarschijnljk anders zou zijn, wanneer zulk een man, bij zijn ontslag, een aardig sommetje in handen kreeg, behoeft, dunkt mij, geen betoog. Zooeven haalde ik aan, dat men dikwijls de goede schutters, die in het leger zijn, niet weet te gebruiken. Een enkel voorbeeld hiervan Eenige jaren geleden, op de hoofdplaats eener buitenbezitting in garnizoen zijnde, werd een man bij de compagnie, waarbij ik toen dienst deed, geplaatst, die overgegeven was als schutter le klasse. Toen deze man voor de schijf kwam, bleek het echter, dat hij niet alleen slecht schoot, maar dat hij zelfs niet eens goed wist, hoe de

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 644