721 eischte, de scherpschutters ouder eene afzonderlijke categorie te brengen. De voordeelen der afzonderlijke scherpschutters-korpsen zouden bijv. zijn le. dat zij beter geoefend zouden kunnen worden; 2°. dat de ambitie in het schieten zoude aangewakkerd worden: 3e. dat men bij deze korpsen geene andere manschappen zou kunnen plaatsen dan die een doorloopend goed gedrag hadden; voor waar wel een middel, om het zedelijk gehalte van het leger te verbeteren 4' <4f,4 het Legerbestuur een flinkou troop goede schutters bij de hand zoude hebben, zoodat, bij het vertrek van eene expeditie, onmiddellijk bij elke compagnie een zeker getal scherpschutters ingedeeld kan worden, welk getal gedurende den geheelen loop der expeditie aangevuld kan blijven. Dat ei aan eene dusdanige regeling ook nadeelen verbonden zijn, is duidelijk. Een eerste nadeel is bijv., dat alle korpsen van scherp schutters ontbloot zouden zijn. Dit nadeel zou men evenwel kunnen voorkomen, door de voorwaarden van overgang tot schutter le klasse onveranderd te laten en die voor scherpschutter aanzienlijk te verzwaren. Aangenomen nu, dat men de positie van scherpschutter zoo ver leidelijk mogelijk maakt, door verhoogde soldij enz., dan zou deze maatregel waarschijnlijk ten gevolge hebben, dat ieder soldaat zich met hart en ziel op het schieten ging toeleggen. Een groot gedeel te het evenwel niet verder kunnende brengen dan de eerste klasse, zou den de korpsen weldra ruim voorzien zijn van schutters van genoemde categoiie, ja, zoo ruim, dat zulk een bataljon zonder scherpschutters meer gevechtswaarde zoude krijgen dan een tegenwoordig bataljon met scherpschutters. Mocht er dus onverwachts een opstand uitbreken in de landstreek, waar zulk een bataljon in garnizoen ligt, dan zoude het toch vol doende slagvaardigheid bezitten, om in de eerste behoefte te voorzien. Een tweede nadeel van de door ons voorgestelde regeling is, dat de bedoelde korpsen weldra overkropt zouden zijn met kader. Dit zou evenwel belet kunnen worden door er niet meer dan een vast aantal onderofficieren en korporaals bij te plaatsen en de overigen te laten wach ten tot zij aan do beurt komen, ook van dit voorrecht te genieten. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 646