723 Bij onze schietoefeningen zouden dus zooveel mogelijk toestanden moeten voorgesteld worden, waarin de soldaat in oorlogstijd komen kan, en er zou voornamelijk goed geoefend moeten worden in het sal- vovuur, het vuren in verspreide orde en het snelvuur. Dit laatste vuur vooral wordt veel te veel als een noodzakelijk kwaad beschouwd, want het zal voorzeker in de volgende oorlogen een groote rol spelen, hetgeen reeds daaruit blijkt, dat verscheidene Europeesclie mogendheden hunne geweren langzamerhand van snella- ders voorzien of het repeteergeweer aannemen. Men moet wel bedenken, dat munitieverspilling slechts dan plaats heeft, wanneer eene slechte uitwerking van het vuur gepaard gaat met zulk een overdadig verbruik van munitie, dat hieraan gebrek ontstaat. De Turken bijv. hadden bij de verdediging van Pleivna ieder een vaatje van 500 patronen bij zich staan en waren bovendien nog voor zien van een geladen repeteergeweer, voor het laatste moment. Soms verschoot een enkel man eenige honderden patronen achter elkaar. Niemand en allerminst de Russen zal hen evenwel van munitie verspilling beschuldigen, daar de dichte kogelregen allermoordda- digst op den vijand werkte en er patronen genoeg voorhanden waren. Ook het prijsschieten mocht wel anders ingericht worden. Zelfs door de beste schutters wordt een raakschot op 400 pas op de ellipsv. schijf als een toeval beschouwd. Zelfs op 300 pas is een treffer meer geluk dan wijsheid, als men in aanmerking neemt, dat een soldaat onder het prijsschieten altijd min of meer geagiteerd is door de tegenwoordigheid van alle officieren, het spelen der muziek enz. Zes jaren geleden had men in Nederland de volgende concoursschijf. 1-5 M.De witte roos telde 12. De zwar- te roos was in drie ringen verdeeld, die 11, 10 en 9 telden. De overige rechthoeken telden 8, 7, 6 en 5. Op ^=^5. deze schijf werd op 200 pas gescho- rzïT ten. Zoover ik weet voldeed zij goed. Een nadeel is evenwel, dat de hori- 1 zontale en verticale afwijkingen bijna even zwaar in rekening worden ge- bracht. 1.5 M. I 0.5 m. r 0.5 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 648