53 ziekten onderhevig zijn, voor en aleer zij zich aan het klimaat hebben gewend. Pikolpaarden zijn derhalve op de buitenbezittingen als transportmiddel wel goed, maar uiterst kostbaar. Het laatste middel om in de behoeften te voorzien, bestaat in de oprichting van koelie corpsen. Mocht men hiertoeeenmaal overgaan, dan wordt als hoofd voorwaarde gesteld om wel een officier met het toezicht en het beheer te belasten, maar de koelies voor het overige onder mantris van hun landaard te stellenhoofdzakelijk zegt de Generaal F. V. A. De Stuers omdat er onder de Europeanen van geringer standen maar zelden lieden aangetroffen worden, die geschikt zjjn om den Inlander met inschikkelijkheid en tevens met klem te besturen. Wij gelooven te mogen zeggen, is door een lateren Legercommandant aangevoerd, dat door deze bewering vele Europeanen van minderen stand, die in vroegere jaren bewezen hebben, uitstekend met Inlanders te kunnen omgaan, onrecht is aangedaan. De Generaal wijst er verder op, dat het van veel belang is 0111 geene koelies te nemen uit de landstreek, waar men oorlog voert, ten einde desertie te voorkomen. In tijd van vrede zoude men van hen genoegzaam partij kunnen trekken door hen te Batavia en Soerabaja ter beschikking van de Genie te stellen. Het aantal en de sterkte der koeliecorpsen worden niet genoemd, maar de Generaal zegt, dat die in verband moeten staan met de sterkte van het gedeelte van het leger, dat steeds gereed moet staan om op expeditie te worden gezonden. Hoe groot die sterkte volgens de bestaande legerorganisatie is, kunnen wij niet zeggen. Niettegenstaande al die beschouwingen en de uitvoerige daarover gewisselde schrifturen liet de regeling van het militair transportwezen op zich wachten, tot dat de Generaal Van Smeten het onderwerp in 1862 zelf in behandeling nam, waardoor eenige eenheid kwam in de verschillende denkbeelden omtrent het voerwezen. Hij riep ten minste iets in het leven. Het hoofddoel van zijn ontwerp was, te Men leze wat de Kapitein der Indische Artillerie C. II. C. Flngi van Aspermont in zijn boven aangehaald opstel zegt over de oprichting van eene expeditionaire colonne en de door dezen troep o. m. met de koelies in vredestijd te houden oefeningen, op de transporten, embarkementen en debarkementen betrekking hebbende. De Generaal De Stuers wenschte ook de indienststelling van afzonderlijke transportschepen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 64