- 727 moet men dus rekening houden met dit duidelijk uitgedrukte doel. Blijkbaar heeft de Schr. met het woord soldaat" bedoeld, de fuseliers, de ongegradueerde infanteristen, en rekent hij de korporaals tot de „on derofficieren Wat dit laatste betreft, volgt hij alzoo deu Wetgever, die, op grond van art. 2 C. W. en de opschriften van de artt. 29 en 30 R. v. K., onder de onderofficieren steeds de korporaals begrijpt. Overigens schijnt hetgeen in 't werk met gewone letters is gedrukt be stemd te zijn voor die fuseliers of ongcgradueerdenterwijl wat daaron der met kleinere letters volgt denkelijk meer speciaal de onderofficieren aangaat. Althans eene andere bedoeling van het verschil in lettersoorten hebben wij niet kunnen ontdekken. Overbodig zou het alzoo niet zijn geweest, daaromtrent een enkel woord te zeggen. Is onze opvatting juist, dan kan alzoo de soldaat óók kennis nemen van het met kleinere letters gedrukte, indien hij zich meer wil ontwikkelen indien hij wil „studee- ren" voor korporaal; hij behoeft het echter niet te doen, voor het geval hij zich slechts wil eigenmaken voldoende „kennis zijner dienstpligten". Nu volgen onze aanteekeningen. Bladz, 8. derde alinea van onderen: Een leelijke correctiefoutDe niet-Europesche officieren en gegradueerden staan, onverminderd hunne anciënniteit, hiërarchiek onder de Europesche officieren en gegradueerden van denzelfdenmaar boven die van den daarop volgenden rang. De hier onderstreepte woorden zijn er uit gevallen. Zooals het in t boek luidt, is het dus verkeerd. In de Errata echter is die fout niet verbeterd. Bladz. 10, zesde alineaBij te voegen, dat, na met de linker hand een slag tegen het geweer te hebben gegeven, insgelijks als bij het ongewapend overbrengen van rapporten Rechtsom keert moet worden gemaakt. Bladz. 17, punt 8: Hier had moeten zijn vermeld, dat de Pradjoerits den hoofddoek dragen. Bladz. 20, Noot (2)„Door vermiste militairen belmoren te worden vergoed alle uitgaven, die uit hunne vermissing voortvloeijen enz". De bedoeling- is blijkbaarDoor vermist geweest zijnde militairen"; de anderen toch blijven buiten schot. Iets verder moet „zoo van hunzelve" zijnzoo van henzei ven. Bladz. 21, 3: „Op zekere feiten worden vooraf geen vaste straffen gesteld". Hierbij kan de vraag rijzen: welke zijn die „zekere" feiten .J Wij achten daarom de redactie van art. 182 I. D. (tweede lid) beter. Bladz. 24, 4<= alinea v. o.: Juister zou het geweest zijn, te zeggen, dat de korpscommandanten en vin geval van reclamede boven hen gestelde

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 652