733 Mankeert soms aan dezen of genen regel een voet, Andere hebben er zooveel te meer, en H is door elkander tocli goed, evenzoo denken onze zetters menigmaal, ten aanzien van de letters. Zij laten daarom een letter van den eenen regel naar den anderen, of van het eene woord naar het andere verhuizendan wel zij brengen eene willekeurige, tegen de gewone spelregels indruischende variatie in de volgorde der letters van een woord. Niemand anders echter dan de schrijver, de corrector en de uitgever ergert zich daaraan. De lezer glijdt er over heen, of verbetert al lezende. Daarom vonden wij do opmerking zoo juist, welke een deskundige maakte: Het lijstje van sctfoutcn ontsiert het werk van den Heer Van Haeften. Yan de 24 vermelde fouten hadden or wel 20 achterwege kunnen blij ven; de zmstorende alléén [op de bladzijden 131, 178, 181 en 191] te releveeren, ware voldoende geweest. Intusschen levert het overbodig lange zonden-lijstje het bewjjs, dat de Schr. consciëntieus is tewerk gegaan en vertrouwen wij, ook op grond daarvan, dat hetgeen hij uit tarieven of reglementen overnam en wat wij, zooals we reeds zeiden, niet nagingen insgelijks met de vereischte nauwgezetheid zal zijn gecopieerd en, vooral, gecollationneerd. Terwijl wij dit schrijven komt ons ter oore, dat te Batavia antwoord is ontvangen op de gedane voorstellen aangaande de Legerformatie en het Onderwijs. Weldra kunnen wij dus iets positiefs daaromtrent ver nemen. (1) Een gevolg van die nieuwe regelingen zal zijndat de Hoofdstukken III, IY en XYII geheel of gedeeltelijk zullen moeten worden omgewerkt. Dit is jammer. Reeds weinige maanden na de uitgave zal het boek al- zoo zijn verouderd. Een nieuwe editie is dan te meer noodzakelijk. Gaarne zullen wij die tegemoet zien; mits in den door ons aangegeven geest. Dat isEen Indische JVïlles Had de Schr. niet kunnen wachten, totdat de stukken over de Leger formatie en het Onderwijs „af" kwamen? Wij zouden dit meer verkies lijk hebben geacht. Intusschen, hoe dit ook zij, het boek van den Hr. Y. H. zal zijn weg wel vinden, niettegenstaande de gebreken, welke het aankleven. (1) De Legerformatie is sedert afgekondigd in de Javaselie-Courant van 2 Mei IS82. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 658