771 1°. De straf van twee jaren detentie, welke hij nog onderging, en 2°. De straf des doods met den kogel, met verandering dier straffen 'nin watdenkt ge lezer? Ik geef het U te raden in zessen. In een jaar of wat detentiemeent ge? Wel neen! De straf werd veranderd in ik durf het bijna niet te zeggenin in welnu dan, ge raadt het toch niet in vervallen verklaring van den militairen stand en tien jaren Kruiwagen!" Het staat er! (Style Multatuli). Dat aldus gewijzigde vonnis werd behoorlijk ter executie gelegd. Stel U nu voor: Twee soldaten, een Europeaan en een Inlander. Beiden hebben zich ten ernstigste vergrepen aan de krijgstucht; beiden worden dus, overeenkomstig de wet, veroordeeld tot den kogel. De eerste echter krijgt gratie, gaat als militair naar eene militaire straf gevangenis en treedt, als hij daar goed heelt opgepast, na boetedoening, als militair in de gelederen terug; de tweede daarentegen bekomt ook lijfsgenade, maar wordt tevens verklaard te zijn vervallen van den eer vollen militairen stand, dien hij bekleedt. Hij wordt dwangarbeider.' Ieder soldaat zal den eersten de hand blijven reiken, hoe ernstig deze zich ook vergreep; den anderen daarentegen zal men mijden, wijl hij behoort tot de klasse van personen, die in Indiê algemeen wordt bestem peld met den naam van ketting gangers. Herhaaldelijk heb ik getracht, te weten te komen, niet alleen waar aan zulk eene zoo hemelsbreed verschillende behandeling van twee sol daten van hetzelfde leger is te wijten; maar vooral ook, waarom men eene zuiver militairem'et-onteerende straf, als die van den kogeleene straf, na welker uitvoering de troepen zelfs defileeren voor het lijk van den geëxecuteerden kameraadwaarom men, zeg ik, zulk eene straf nog wel bij wijze van gratieverandert in eene. welke den man belet, om ooit weder den soldatenrok te dragen. Het toeval nu is mij onlangs gunstig geweest. Met onzen Secretaris, die geconfijt is in Staatsbladen, Bijbladen en alle andere soorten van bepalingen, over de zaak sprekende, riep hij uit: Wel! daar is een Bijblad van! Eu 's middags zond hij het mij thuis. Ziehier wat ik las. Ik laat het merkwaardige Regeeringstuk in zijn geheel volgen, omdat stellig de meesten mijner kameraden er even on bekend mede zullen zijn, als ik tot vóór weinige dagen was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 696