58 "Voor het munitietransport der Artillerie werden toen noodig ge acht 2520 paarden, 5040 kistjes, 2520 draagbakken en 2520 geleiders. Per bataljon Infanterie wilde men nog 8 pakpaarden indeelen, als: 1 voor de veldambulance van het bataljon, 1 administratie en 6 compagniën (elk een) in totaal dus 240, gerekend op 30 bataljons van het leger te velde. Over draagpaardenbij de Cavalerie en de Genietroepen in te deelen, schijnt niets gezegd te zijn. Men rekende in het geheel noodig te hebben 3120 paarden, even veel geleiders en draagbakken benevens 5760 munitiekistjes. Die cijfers zijn ongetwijfeld groot. Aan onderhoud van zoo veel paarden in tijd van vrede valt derhalve niet te denken. De ontwerper van dit plan, de toenmalige Kapitein der Artillerie Rijnengeloofde evenwel, dat het aan geen bezwaar onderhevig was, dat getal paarden in tijd van nood op Java bijeen te zamelen. Ook de geleiders zou men tegen betaling wel kunnen krijgen. Wil men zich eenigermate voorbereiden, dan moet al dade lijk worden overgegaan tot den aanmaak van het benoodigde materieel. Aan den Chef van het wapen der Artillerie was in 1861 verzocht op te geven: 1. hoeveel munitiekistjes en draagtuigen voor het leger te velde noodig zullen zijn, wanneer per geweerdragend man 60 patronen worden medegevoerd 2. over welke plaatsen deze kistjes zullen worden verdeeld; 3. welke de kosten van aanschaffing en onderhoud zijn; en 4. welke middelen vereischt worden voor het* vervoer der overige munitiën in de parken en in hoeverre de Artillerie die middelen bezit of kan erlangen. Uitgaande van eene formatie van 17 veldbataljons Infanterie a 6 compagniën, dan waren de toenmalige bataljons telden respectieve lijk 690 en 810 geweerdragenden daarvoor noodig 797400 patro nen. De Cavalerie, bestaande uit 500 met karabijn en pistool en Bij het Nederlandsche leger heeft men tegenwoordig per compagnie 1 kar. Zie de beschrijving van de compagnieskar in het „Recueil Militair" (Bijblad van den „Militairen Spectator") van 1881.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 69