782 gevuld met benzine, in welke vloeistof zich met eenparige snelheid be weegt een zilveren aanwijzer, bestaande uit twee licht gebombeerde schij ven, in het midden door een staafje verbonden. Ten einde het instaat te stellen, een temperatuur van 50°/0 Celsius te doorstaan, is de buis niet geheel met vloeistof gevuld, maar daarin een weinig lucht toegelaten, die echter opdat de eenparige beweging van den aanwijzer niet door luchtbellen worde verstoord is besloten in een koperen luchtkamer, in een der uiteinden der buis aangebracht. De in deze luchtkamer aangebrachte opening is gesloten door een samenstel van fijne katoenen draden, dat de vloeistof door capillaire werking in de luchtkamer toelaat, doch het uittreden der lucht belet. Op de buis is een in passen van 63 cm. afgedeelde papieren schaal geplakt, die door een laagje vernis voor den invloed der. vochtigheid ge vrijwaard is. Ten einde beschadiging van het werktuig zooveel mogelijk te voorko men, is het besloten in een koperen buis, voorzien van een sleuf, toe latende de schaal tot een afstand van 2500 pas af te lezen. Aan het eene uiteinde der koperen buis is een kompas, aan het andere een tirailleurfluitje bevestigd, in welk laatste een gaatje is aangebracht tot doorlating van oen touwtje of riempje; en zulks ten einde het in strument ook om den hals of aan oen der knoopen van de jas te kunnen medevoeren. Men bedient zich van den Telemeter op de volgende wijze. Nadatde aanwijzer tot tegen de luchtkamer is gebracht, wordt het instrument met gestrekten rechterarm, de kneukels der hand bovenwaarts, in horizontalen stand voor het lichaam gebracht, het fluitje links, de sleuf naar het lichaam gekeerd. Op het zien van het schot wordt het door een draaiing van den pols naar rechts in verticalen stand gebracht, terwijl het bij het hooren daarvan in de vroegere positie wordt teruggebracht. Daarna wordt het in dien zelfden stand naar het lichaam gebracht en de afstanddoor het linker schijfje van den aanwijzer aangegeven, afgelezen. Ten einde de bewegingen der hand gemakkelijk te kunnen uitvoeren, verdient het aanbeveling, het instrument niet in dc volle hand te nemen, maar het integendeel meer op de vingers te doen rusten, en daarbij den ringvinger en den pink minder te doen aansluiten dan de beide andere vingers. Intusschen heeft de ondervinding aangetoond, dat het niet juist verticaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 707