62 zijn en het leger zich in den omtrek daarvan beweegt, kan in alles voorzien worden. Naar het concentratie-hospitaal moeten goede wegen leiden. De zieken kunnen met wagens en Chineesche tandoes, die ieder Inlander van hamboe kan maken, daarheen gevoerd wor den. Bij het leger te velde moet men zoogenaamde vliegende ambulances en pakpaarden met medicijnen medevoeren. Het resultaat van al die adviezen was, dat het toenmalig Legerbestuur te kennen gaf, dat, zoo lang nog niet beslist was op de voorstellen omtrent de defensie en de legerorganisatie, alles wat betrekking had op het militair transportwezen ook onbeslist moest blijven. Niettemin werd het dringend noodig geacht, al dadelijk eenigermate in de be hoefte eener regeling er van te voorzien. De Chef van het wapen der Artil lerie werd gemachtigd, de helft van het ten behoeve van Java voorge stelde aantal munitiekistjes met draagtuigen te laten aanmaken en op de aangewezen plaatsen op te leggen. Voor Sumatra?s-westkust moesten er zóó veel aangemaakt worden, dat men 20 patronen per geweerdragen- de kon medevoeren, de infanteriemacht gerekend op 3 bataljons van 6 compagniën en 1 garnizoensbataljon. Iu 1868 was voldoende draagma- terieel voorhanden om het i- gedeelte der Infanterie te velde van 60 patronen per geweerdragende te voorzien en gedurende de marschen in het veld te volgen. Een gevolg van de denkbeelden over het militair transportwezen in tijd van oorlog mot een buitenlandschen vijand van den Generaal Van Swieten was ook eene opdracht aan den Chef van het wapen der Artillerie om modellen vooreen ziekenwagen en wagens tot vervoer van de kassen en belangrijke archieven te laten maken. Yooral s lands geld en archieven vereisclien bijzondere vervoermiddelen, om onder de groote menigte voertuigen, die een leger te velde altijd in zijne parken heeft, beter te kunnen worden onderscheiden en bewaakt. Die wagens moeten de noodige soliditeit hebben om niet aan inbraak blootgesteld te zijn. Tevens moesten de onderdeden er van sterk en soliede zijnen eindelijk moest het geheel zoodanig in gericht wezen, dat men gedurende den marsch er in kon zitten schrijven. In 1868 was zoodanige modelwagen nog niet gereed gekomen. Het was onder het legerbestuur van den Generaal Andresendat de quaestie van het militair transportwezen te land weder te berde,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 73