68 sterfgeval of ongeschiktverklaring ontstane incompleet aan te vul len. Dit laatste stilzwijgend aannemende, zal het in Incliê gevormde kader in de vacatures moeten voorzien, welke ontstaan door het ver- leenen van paspoort en gagement. Aannemende nu, dat een zesde gedeelte van het Europeesche kader zich na expiratie van dienst reën- gageert, welk cijfer zeer gunstig kan genoemd worden, zoo zoude gedu rende den tijd van zes jaren, zijnde het gewone verband, f van de effectieve kadersterkte moeten worden aangevulddit zoude dus per jaar zijn het -ƒ%. Indien nu de formatie van het kader bekend is, kan uit deze gegevens in ruwe trekken afgeleid worden, welk getal Europeesche onderofficieren en manschappen jaarlijks door de Kader- school zoude dienen afgeleverd te worden. Tot hiertoe dit opstel gereed hebbende, las ik in den jaargang 1880 van dit tijdschrift eene verhandeling over dit onderwerp, geti teld „Eene Kaderschool voor de Indische Infanterie". Hierdoor heeft de inhoud mijner beschouwingen eenige wijzigingen ondergaan, daar het m. i. geheel onnoodig was om in herhalingen te treden van hetgeen in bedoelde verhandeling gezegd is ten opzichte van eene organi satie en formatie der Kaderschool. Daar ik echter in sommige op zichten van denkwijze verschil met den schrijver van die verhande ling, zij 't mij vergund, hieromtrent mijne opinie kenbaar té maken. De Algemeene order No. 5 van 1868 voldoet, naar het mij voor komt, in geenen deele meer aan de eischen des tijds. Een flink en eenigszins ontwikkeld korporaal of sergeant moet méér kennis bezit ten dan bij die algemeene order vereischt wordt. Wanneer men de leerlingen eener goed georganiseerde Kaderschool, na het eindigen van een cursusjaar, aan een examen onderwierp, zoude men de eischen kunnen stellen als volgt: cl Voor korporaal. 1. Verstaanbaar lezen uit een gedrukt boek. 2. Het zonder grove fouten onder dictee schrijven van een of ander niet te moeilijk prozastuk. 3. De vier hoofdregels der cijferkunst, toegepast op geheele en decimale getallen. 4. Recrutenschool, in haar geheel. 5. Inwendige dienst, artikel 1 t/in 7, 16, 17, 18, 27,28,33,34,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 79